Szerbiától Bulgáriáig hajózva értékelték a dunai turizmusfejlesztés lehetőségeit a résztvevő országok az EU Duna Régió Stratégiája elfogadásának záró ünnepségén. A magyar soros elnökség alatt, június 24-én fogadta el az Európai Tanács a Duna Régió Stratégiát, melynek célja egy folyamatosan fejlődő, és az ott lakóknak egyre jobb életkörülményeket teremtő térség megteremtése Közép-Európában.
A magyar soros uniós elnökséget Barsiné Pataky Etelka kormánybiztos képviselte a rendezvényen, amelyet házigazdaként Bozidar Djelic szerb miniszterelnök-helyettes nyitott meg. A konferencia előadói között szerepeltek az Európai Parlament képviselői - Ivo Marinov bolgár gazdasági miniszter-helyettes, Wolfram Maas német nagykövet, Ivo Mujo horvát turisztikai államtitkár, Johannes Eigner osztrák nagykövet, Eugen Corteanu román turisztikai államtitkár -, valamint az Európai Bizottság tisztviselői.
A konferencia új turisztikai jövőképet fogalmazott meg a Duna-régióban. Ennek keretében Magyarország is átadta projektjavaslatait. Hazánk legfőbb céljai a térségben: a kulturális örökségvédelem fejlesztése határokon átívelő tematikus útvonalak létrehozásával – a többi között az ókori rómaiak által kiépített dunai Limes jobb bemutatása -, az evezős turizmus teljesebb kihasználása, az épített egyházi örökség fokozott megőrzése.
A háromnapos úszó konferencián Mirko Cvetkovic szerb miniszterelnök átadta a Duna partján elterülő kőkori régészeti lelőhely, Lepenski Vir újonnan elkészült látogatói épületegyüttesét. A rendezvényhajó áthaladt a Vaskapu I. és II. vízierőművön is, amely Szerbia energia-szükségletének 19%-át fedezi.
Barsiné Pataky Etelka a helyszínen bemutatta Djelic miniszterelnök-helyettesnek a magyar Tisza-fejlesztési koncepciót, kiemelve a Szolnokon létrehozandó új nemzetközi Tisza Bizottság tervét. A szerb fél támogatásáról biztosította a magyar tervezetet. A kormánybiztos tárgyalt a Duna Régió Stratégia finanszírozási kérdéseiről Johann Sollgruberrel, az Európai Bizottság illetékes regionális fejlesztési tisztviselőjével is, valamint felszólalásában emlékeztetett: a közép-európai együttműködés nemcsak lehetőség, hanem kötelesség is a régió országai számára. A kormánybiztos kiemelte, hogy a régiónak képessé kell válnia arra, hogy Európa egyik dinamikusan fejlődő részévé váljon, és a stratégia végrehajtásához erős elkötelezettség kell mind a partnerországok, mind azok szervezetei és polgárai részéről, s ezt az Európai Bizottságnak is rugalmasan elő kell segítenie.
A magyar uniós elnökség egyértelmű sikereként értékelte minden résztvevő a Duna Régió Stratégia útnak indítását, és üdvözölték, hogy a magyar elnökség vezetésével a stratégia megvalósításának konkrét lépéseit is kidolgozták a partnerek.
(kormany.hu)