Ismét közvetlen, tartós állami tulajdonba kerül a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. részvényeinek negyede - az erről szóló törvény a Magyar Közlöny 2011. május 20-i számában jelent meg. A törvényjavaslatot Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, mint az egyik veszprémi országgyűlési választókerület parlamenti képviselője, és Horváth Zsolt terjesztette az Országgyűlés elé, az állami vagyonról szóló törvény módosításának keretében.

Az állami kisebbségi tulajdon fenntartása nemzetközi gyakorlatban is természetes egy olyan gazdasági társaság esetében, amely nemzeti kincsnek tekinthető. Ezen felül a munkavállalói tulajdon fenntartása, mint hungarikum, szintén fontos és hasznos az ország megítélése szempontjából. Mindezek mellett a manufaktúra nyereségesen működik, így gazdaságilag is indokolt az állami tulajdonrész megtartása.

Az új törvény a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. nemzeti tulajdonban tartásával garantálja, hogy Magyarország jövő nemzedékei számára is megőrizhető legyen ez a stratégiai vállalat. A Herendi a világ legnagyobb Porcelánmanufaktúrája, 185 éve gyárt egyedülálló, világszerte ismert és elismert időtlen porcelánokat. A 160 éves lepkés, bazsarózsás minták kortalanok és a világ minden táján kedveltek.

A törvény hatályba lépésével (május 21.) a Herendi Porcelánmanufaktúrát továbbra is az ottani munkavállalók birtokolják 75%-ban és megmarad a negyedrészes állami tulajdon is.

2007-ben a szocialista kormány döntésének megfelelően az állami vagyonról szóló törvény kimondta, hogy azokat a társasági részesedéseket, amelyekben az államnak nincs legalább többségi befolyása, privatizálni kell, ezek közé tartozott a Herendi Porcelánmanufaktúra is. A vállalat állami részvényeit egyedi döntéssel a Regionális Fejlesztési Holding tulajdonába adták át annak ellenére, hogy ezt sem a manufaktúra alapszabálya, sem pedig a társasági törvény nem tette lehetővé. 2007-ben a Herendre vonatkozó jogszabály úgy szólt, hogy a Regionális Fejlesztési Holding nem idegenítheti el részvényeit, de nem tiltotta meg magának a holdingnak a privatizálását.

2008-ban a vállalatban 75%-os tulajdonjoggal rendelkező munkavállalók szervezete közgyűlési határozatot fogadott el, amelyben az állt, hogy a Magyar Állam kisebbségi részvényeit tartsa meg, ne privatizálja, ne is ruházza át, és semmilyen más módon ne idegenítse el, sőt még állami tulajdonú gazdasági társaságnak vagy egyéb személynek se adja át.

(kormany.hu)