Felelőtlen, elfogadhatatlan az az igyekezet, ahogy a szocialisták és háttérszervezeteik a vörösiszap katasztrófát és annak áldozatait rendszeresen a politikai játékszerükké kívánják tenni, a szerencsétlenséget kihasználni. A tudományos vizsgálatok cáfolják állításaikat.

Ma a Zöld Baloldal párt „Kimutatható mérgezés devecseri lakosok szervezetében” címmel tette közzé „egészségügyi adatait”. A párt által állítólagosan szervezett mérések hitelessége igen kétséges. A katasztrófa sújtotta területen élő lakosság egészségügyi vizsgálatait végző ANTSZ és a Magyar Tudományos Akadémia szakértői egyhangúan megállapították: a devecseri és kolontári lakosok nehézfém-terheltsége semmivel sem magasabb, mint egy átlagos magyar polgáré.

Nem mutattak ki nehézfém-terheltséget a vizsgálatok

A katasztrófa után nemcsak a kármentesítés, a helyreállítás, az újjáépítés kezdődött meg, hanem az egészségügyi hatások felmérése is.
Az ANTSZ szakemberi első perctől jelen vannak az érintett településeken, és figyelemmel követik a lakosság egészségügyi állapotát. A tisztiorvosi szolgálat az elmúlt hónapokban nehézfém-vizsgálatot, illetve ún. genetikai marker vizsgálatokat is végzett rendszeresen, méghozzá a katasztrófa sújtott terület gyermeklakosságán, illetve ún. genetikai marker vizsgálatok is történtek. A vizsgálatokhoz éppen azért választották a gyermeklakosságot, mert a vizsgálatok rajtuk végezhetőek el a legnagyobb pontossággal, a nehézfémekre való érzékenységük megbízható adatokat eredményez. A gyermekek ugyanis még nem terheltek a dohányzás, alkoholfogyasztás, a hosszú távon elszenvedett munkahelyi és környezeti kockázatokkal, azaz azonnal jelzik a vizsgálatok, ha valamilyen nehézfém vagy egyéb szennyező anyag hatással van a szervezetükre.

A felnőttek nehézfém-terheltségének vizsgálata nem megbízható, és nem elégséges a környezeti hatások megítéléséhez. Ennek oka, hogy hiteles vizsgálatot végezni náluk rendkívül körülményes, ugyanis a vizsgálatok értékeléséhez komoly munkahelyi és életmódi anamnézis/vizsgálat szükséges, hogy a kockázatokat, ill. a következményeket azonosítani lehessen.

Az ANTSZ által vizsgált személyeken (10 ajkai, 10 kolontári és devecseri általános iskoláskorú gyermeken) a novemberben, decemberben, januárban vett vizeletmintákon nehézfém-terhelést nem lehetett kimutatni, a mért fémek koncentrációja teljesen megfelel az átlagosnak (pl. egy az ország egy másik részén élő, hasonló korú gyermekének értékeivel). A vizsgálatok természetesen a szülők belegyezésével zajlanak, a mintákat az Országos Munkahigiéniás és Foglalkozás-egészségügyi Intézet akkreditált Kémiai Laboratóriuma elemzi, ahol vizsgálják a vizelet kadmium, nikkel, arzén, kobalt, vanádium és króm tartalmát.

Fontos tudni, hogy nemcsak a nehézfémtartalmat, hanem a „rák-kockázatot” is követik az Országos Onkológiai Intézet szakemberei. Ötvenkét vörösiszappal - a maró lúggal vagy takarításban közben a szállóporral - érintkező civil lakos vizsgálatát végezték el annak megállapítására, hogy történt-e náluk bármiféle a daganatos megbetegedések kockázatára utaló génmutáció. A vizsgálatok megállapították, hogy az érintettek genotoxikus terhelése semmivel sem magasabb, mint bármely más magyar lakosé. Az életkor, a dohányzási szokások, a nemi hovatartozás, vagy maga a lúgsérülés, illetve a vörösiszap-mentesítésben eltöltött időtartam szintén nem befolyásolták a vizsgálatok eredményeit. A vörösiszap katasztrófa lakosságra gyakorolt egészségügyi hatását az ANTSZ szakemberei hosszú távon követik, tovább folytatják.

A Magyar Tudományos Akadémia állásfoglalása

Az MTA ugyancsak komoly kétségeket fogadta a Zöld Baloldal adatait, és az állítólagos mérések hitelességét több szakmai szempont alapján is megkérdőjelezi: a legnagyobb jó szándékkal sem hitelesnek és komolyan venni egy vizsgálatot, amelyben ismeretlenek a vizsgáltak, a vizsgálók, a vizsgálat módszerei, a kiválasztás alapjai, a vizsgáltak életmódja, kórtörténeti adatai, amelyek igen befolyásolhatják az ilyen jellegű adatokat.

Mint ismert, a kormány a katasztrófát követően felkérte a Magyar Tudományos Akadémia vegyészekből, ökológusokból, biológusokból és környezetvédelmi szakemberekből álló szakértői csoportját, hogy vizsgálja meg a baleset következményeit az iszaptól elárasztott Devecser-környéki gátszakadás területén.

Az MTA október 18-án közzétett jelentése rögzítette, hogy az Országos Sugáregészségügyi Készenléti Szolgálat szakemberei megvizsgálták az érintett települések, elsősorban Kolontár és Devecser sugárzási viszonyait. Megállapították, hogy a kiömlött vörösiszap nem radioaktív. A helyszínen begyűjtött talajminták ún. aktivitás-koncentrációja a talajok természetes értékeihez közeli, tehát kijelenthető, hogy ezeknek radioaktivitásból származó káros egészségi kihatásai nincsenek. Az OSKSZ hivatalos állásfoglalása alapján a kiömlött iszapos víz radioaktív sugárzási szempontból a környezetében tartózkodó életére és egészségére semmiféle veszélyt nem jelent. Az MTA többek között megállapította, hogy szerencsétlenség során radioaktív anyag nem került a környezetbe, a környezeti károknak és a katasztrófát elszenvedő lakosság sérülésének oka a területet elárasztó vörösiszap magas pH értéke, azaz a folyadék erősen lúgos kémhatása. A katasztrófában érintett területen a felporzásból származó porszennyezés mértéke nem haladta és nem haladja meg a veszélyes mértéket. A lakosság testi épségére vonatkozó hosszú távú kockázati tényezők elemzése szakszerű irányítással zajlik.

Szűrőközpont, rendszeresen mérések

A kormány december 14-én Devecserben felállította a Kormányzati Egészségügyi Szűrőközpontot, amely a katasztrófa sújtott területén élő, dolgozó, ott segítő emberek egészségi állapotának folyamatos figyelemmel kíséri. A szűrőközpontban lehetősége van a környező lakosoknak a meglévő szűréseken túlmenően speciális és általános kezelések és ellátások igénybevételére, megnyitása óta 937 vizsgálatot végeztek a szakorvosok. A szűrőközpont által működtetett mozgó tüdőszűrő állomás a jövőben minden hónap első hetében Devecseren fogadja a térségben élő felnőtt lakosságot, az itt dolgozó hivatásos állományú dolgozókat és a segélyszervezetek munkatársait, önkénteseit. Mindemellett természetesen, ha valakinek panasza van, a háziorvosa révén a megszokott egészségügyi szolgáltatásokat igénybe veheti.

Öt éven át követik a lakosság egészségügyi állapotát

A kormány novemberben vállalta, hogy a következő öt évben nyomon követi azok egészségügyi állapotát, akik valamilyen módon érintkeztek a vörösiszappal. A térségben lakókat és a mentésben, védekezésben részt vevőket félévente-évente vetik alá egészségügyi szűréseknek, amelyeket a helyi ÁNTSZ fog koordinálni. A vizelet- és májvizsgálatot, mellkasröntgent és légzésfunkciót magába foglaló vizsgálatokra azért van szükség, mert nem lehet kizárni a későbbi egészségkárosodást.

Biztonságos az ivóvíz, a szállópor értéke az országoshoz igazodik

A vörösiszap-katasztrófa sújtotta térségben folyamatos az ivóvíz ellenőrzése. Az ivóvíz az egész térségben biztonságosan fogyasztható. Az ÁNTSZ Közép-Dunántúli Regionális Intézetének laboratóriuma eddig több mint 120 vizsgálatot végzett el a vezetékes víz minőségére vonatkozóan, és valamennyi vizsgálat eredménye negatív. Integrált szállópor-mérési rendszer működik a térségben, amely több mérőállomáson adatait dolgozza fel. A levegő minőségéről a katasztrófa napjától naponta tájékoztatást kap mind a helyi, mind az országos közvélemény. A szálló por átlagkoncentrációja, az országos helyzethez hasonlóan, igen magas ezekben a napokban, megállapítható az is, hogy a vizsgált településeken kialakult magas koncentrációértékek hátterében elsősorban a légszennyező anyagok felhalmozódását elősegítő időjárási helyzet állt, amely megakadályozta a talaj közeli légréteg tisztulását.

Utóirat a baloldalról

Magyarország legnagyobb méretű ipari katasztrófájában 10 ember meghalt, 265 fő megsérült, és 319 család otthona vált lakhatatlanná. A világon egyedülálló katasztrófa rendkívüli megpróbáltatás elé állította a kormányt, a hatóságokat, a szakembereket, és mindenki előtt az érintetteket. A lelki sebek a környezeti károknál is később gyógyulhatnak be. Az összefogásnak és a szakemberek emberfeletti munkájának köszönhetően mára a remény és a bizakodás köszöntött a településekre, az újjáépítések a tervek szerint haladnak.

A katasztrófa károsultjai, a mentésben, az újjáépítésben résztvevő több száz civil és szakember, valamint Magyarország eddigi legnagyobb összefogását alkotó magyar állampolgárok nevében hangsúlyozottan kérjük a zöld és nem zöld baloldal képviselőt, hogy e katasztrófát ne használják fel politikai céljaik eléréséhez. Mindannyian egyetértünk abban, hogy az ország mesterséges megosztásával, a kiszolgáltatottak kihasználásával az elmúlt nyolc évben Magyarország nem ment semmire.

(Kormányzati Kommunikációért Felelős Államtitkárság)