A demokrácia és az emberi jogok témájának szentelt konferenciával kezdődik kedden a "transzatlanti diplomáciai hét", több rendezvényen jelen lesz Hillary Clinton jelenlegi és Condoleezza Rice volt amerikai külügyminiszter is. Szerdán a budapesti Szabadság téren avatják fel Ronald Reagan volt amerikai elnök szobrát, és megnyílik a Tom Lantos Intézet is.
A transzatlanti hét megszervezésével Magyarország Kormánya hazánk erős elkötelezettségét kívánja kifejezni a transzatlanti kapcsolatok iránt, amelyeknek uniós elnökségünk során is megkülönböztetett figyelmet biztosított.
A programsorozatra az EU soros elnökség utolsó hetében kerül sor, ezzel is hangsúlyozva, hogy a transzatlanti kapcsolatok ereje pont abban rejlik, hogy nem csak közös érdekeken, hanem közös értékeken (szabadságelvek iránti tisztelet, demokrácia, erős jogállam, pluralizmus) alapszik, emiatt nincs is valós alternatívája.
A hét megvalósulását a kiváló magyar-amerikai kétoldalú kapcsolatok teszik lehetővé, amely által hazánk hangsúlyozni kívánja az Egyesült Államoknak az elmúlt évtizedek során a közép-kelet európai térségben betöltött pozitív szerepét.
A transzatlanti hét eseményei egybeesnek Magyarország szabadságának, állami függetlenségének visszanyerésének a 20. évfordulójával, és a rendezvények vezérfonala is a Szabadság eszméje lesz. A Szabadságért vívott harc, és a demokratikus átalakulás során szerzett tapasztalataink átadása a jelenlegi magyar külpolitikai prioritások közé tartozik.
Az első rendezvény a demokrácia és az emberi jogok témájának szentelt konferencia a Néprajzi Múzeumban kedden. A romák és az európai szomszédságpolitika című tanácskozáson felszólal mások mellett Martonyi János külügyminiszter és Németh Zsolt külügyi államtitkár, továbbá Kurt Volker korábbi amerikai NATO-nagykövet. Kedden este Ronald Reagan centenáriumi megemlékezést tartanak a Parlamentben, ahol beszédet mond mások mellett Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, a Magyarországi Reagan Emlékbizottság elnöke, Németh Zsolt államtitkár, Kevin McCarthy amerikai képviselő, aki a Magyarországra érkező több mint 20 tagú amerikai kongresszusi küldöttséget vezeti.
A hét kiemelt eseménye a 100 éves született Ronald Reagan szobrának avatása június 29-én szerdán délután a budapesti Szabadság téren. A rendezvényen felszólal Orbán Viktor miniszterelnök és Condoleezza Rice, továbbá Edwin Meese volt amerikai igazságügy-miniszter.
Hazánk a Reagan szobor felavatásával és az emlékrendezvényekkel maradandó emléket kíván állítani az elnök tiszteletére, egy szimbolikus helyen és időpontban és tisztelegni kíván a transzatlanti értékek és térségünk iránt elkötelezetten küzdő amerikai elnök előtt. A volt amerikai elnököt hazánkban főként azért tisztelik, mert kiállt a szabadság eszméjéért a vasfüggöny elnyomott országaiban. Ugyanaznap este a Szépművészeti Múzeumban Szabadság-vacsora lesz, ahol részt vesz Condoleezza Rice és az amerikai törvényhozás delegációja.
Csütörtökön Hillary Clinton részt vesz a Tom Lantos Intézet ünnepélyes parlamenti megnyitóján, és találkozik Orbán Viktorral és Martonyi Jánossal, valamint a civil társadalom képviselőivel, majd még aznap Vilniusba utazik tovább. Az intézményben az emberi és polgári jogokról, a kisebbségek helyzetéről, a közép-európai történelmi megbékélésről, valamint a transzatlanti kapcsolatokról végeznek majd kutatásokat.
(kormany.hu, KIM, Kormányzati Kommunikációért Felelős Államtitkárság)