Dr. Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár tegnap este a Jelfogó műsorában beszélt Magyarország EU-elnökségéről.
A magyar közvéleményt egy sajátos kettősség jellemzi, mert az állampolgárok viszonylag keveset tudnak az EU-ról magáról, valamint a magyar EU-elnökség jelentőségéről, ugyanakkor nagyra becsülik az uniós tagságot. A következő hat hónap lehetőséget nyújt arra, hogy a magyar közvélemény belepillantson abba, hogy mit is jelent soros elnökként az EU tárgyalásait vezetni, ugyanis nagy különbséget jelent tagállamként részt venni a tárgyalásokon, vagy az adott szakterületek tárgyalásait vezetni, elnökölni.
A soros elnökség feladatának ellátása nem jelenti azt, hogy a fontos magyar ügyeket előtérbe helyezzük és azok megoldásának dolgozzunk, mindazonáltal a magyar kormány is kijelölte azokat a prioritási pontokat, amelyeket képviselni kíván az elnökség alatt.
A csütörtök esti átadó ünnepségen szimbolikusan is megtörtént az elnökségi feladatok átvétele, kétséget sem hagyva a tárgyban, mekkora horderejű feladatok és kihívások várnak ránk.
Elmondta, hogy a médiatörvényt ért támadások oka nem pusztán a törvényben leírtaknak szól, hiszen a törvény kidolgozása és elfogadása tavaly nyár óta folyamatban volt. A háttérben meghúzódó okok a még mindig jelenlévő, hazánkkal és az egész régióval kapcsolatban érezhető sztereotípiákból is fakadnak. Még mindig újonnan jövő országoknak, vagy új demokráciáknak tekintenek minket, holott hat éve vagyunk az EU tagjai. Az elmúlt napokban a nyomtatott sajtóban megjelent cikkek kifejezetten sértőek, nem csupán a miniszterelnököt sértik meg, hanem a magyarság-tudatot és Magyarországot is. A támadások ellen vehemenciával fellépni nem érdemes, a magyar kormány inkább a törvény higgadt hangvételben történő elmagyarázására összpontosít, amely törvény egyébként teljes mértékben megfelel az uniós szabályozásnak. Emellett figyelembe veszi a sajtó és vélemény szabadságát, a több éves rossz gyakorlat helyett precíz szabályokat fektet le. A megjelent kritikákra részben lehetett ugyan készülni tekintettel az ősz folyamán már megfogalmazódott felvetésekre, az elmúlt napok stílusa és szóhasználata azonban már túllépte a kulturáltság határát. Az EBESZ sajtószabadságért felelős képviselője, Dunja Mijatovics is tárgyi tévedéseken alapuló, erőteljes, negatív kritikát fogalmazott meg december 22-ei levelében, amelyre válaszul egy beszélgetésre kapott meghívót. Ehhez hozzátartozik, hogy a törvény angol nyelvű fordítása is megjelent már. Szerencsére azonban pozitív visszhangokat is lehet hallani.