Ingyenes akkreditált továbbképzés indul pedagógusok számára szeptembertől, amellyel a jog világát és az igazságszolgáltatás működését ismerhetik meg a képzésre jelentkezők. A cél az, hogy a pedagógusok elsajátíthassák mindazt a tudnivalót, amellyel elő tudják segíteni a fiatalok jogtudatosítását a nevelőmunkájuk során, valamint hatékonyabban tudjanak közreműködni a bűnelkövetés és az áldozattá válás elleni prevenciós munkában. Közlemény.

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkársága az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézettel közösen dolgozta ki azt a képzési tervet és tananyagot, valamint a hozzá tartozó módszertani útmutatót, amely segítséget nyújt a téma megismeréséhez és hitelesen történő továbbadásához, mindezt közérthető nyelven, hogy a jogban kevésbé jártasak is képesek legyenek eligazodni a tananyagban.

A pedagógusok jogi alapfogalmakkal ismerkedhetnek meg a képzés során, ismereteket szerezhetnek az életkori sajátosságokhoz köthető fogalmakról, törvényekről és jogesetekről, továbbá olyan a családhoz köthető, a család kapcsán jogilag értékelt magatartásokról tanulhatnak, mint pl. az öngyilkosságban való közreműködés, testi sértés, kényszerítés, kiskorú veszélyeztetése, rágalmazás, szexuális erőszak, szeméremsértés, lopás és garázdaság.

Külön fejezetet szánnak a tananyag kidolgozói a legfontosabb büntetőjogi kategóriáknak, valamint az internet világának, kiemelt figyelemmel a közösségi médiumok használatára. A jogi ismereteken kívül a pedagógusok a témák pszichológiai és pedagógiai vetületeit is feldolgozzák, hogy egyrészt fel tudják ismerni pl. a családon belüli vagy az internetes zaklatás gyermekeken mutatkozó tüneteit, másrészt a pedagógia eszközeivel fel tudjanak tárni egy–egy felismert cselekményt. Nem titkolt célja a képzésnek, hogy olyan, most még tabuként kezelt témákat, mint pl. szexuális bűncselekmények, is merjenek és tudjanak a pedagógusok feldolgozni, amelyhez eddig nem volt megfelelő szakmai támogatás.

A hiánypótló képzési anyag kidolgozása a közigazgatási tárca kezdeményezésére, a gyerekbarát igazságszolgáltatási program részeként indított jogtudatosító projektek eredményeként indult el, amelyekkel a tárca összességében több mint 5000 középiskolai diákhoz és több száz pedagógushoz jutott el. Az ott szerzett tapasztalatok mutatták meg, hogy ma sem az alapképzésben, sem a továbbképzési rendszerben nem elérhető az igazságszolgáltatás világával kapcsolatos olyan átfogó tananyag, amely a diákokat ma leginkább veszélyeztető bűncselekményekkel foglalkozik.

A KIM szándéka az, hogy az akkreditált képzéssel olyan segítséget adjon a pedagógusok kezébe, amely az elmélet és a gyakorlat párbeszédén alapul, minden pedagógus számára elvégezhető, s amellyel aktív részt tudnak vállalni az áldozatvédelmi prevenciós munkában, akár egy osztályfőnöki óra keretében is.

(KIM Sajtó Osztály)