A svájci frankhiteleseknek az már végképp nem hiányzik, hogy nehéz helyzetükből a szocialista párt politikai tőkét akarjon kovácsolni magának. Reagálás Szanyi Tibor keddi sajtótájékoztatójára.
Az a párt, amelynek kormányzása alatt a deviza alapú lakáshitelek nagysága száznegyvenszeresére duzzadt, és amelynek kormányzása alatt az emberek rá voltak kényszerítve a hitelfelvételre, mert nem volt államilag támogatott otthonteremtési program és az utolsó cseppig ki voltak zsigerelve a megszorítások és agyonadóztatott bérük miatt. Az a szocialista párt követelőzik most, amely egyszer sem nyújtott segítő kezet a devizahiteleseknek, nem nyújtott számukra semmilyen törvényes védelmet, ehelyett becsukott szemmel hagyta, hogy a magyar lakosság a végtelenül kiszolgáltatott devizahitelekbe hajszolja magát, akár az otthon elvesztésének árán is.
A jelenlegi kormány megalakulása óta sorra hozza az intézkedéseket, amelyek a bajba jutott lakáshitelekre nehezedő nyomáson enyhíteni képesek, és amelyeket lett volna módja és eszköze a szocialista kormányoknak is még időben megtenni, mielőtt a lakosságnak nem okoz elviselhetetlen terhet a devizaadósság. 2003 és 2009 között a szocialista kormányok semmit sem tettek annak érdekében, hogy felhívják a lakosság figyelmét az deviza alapú eladósodás veszélyeire, és semmit sem tettek annak érdekében, hogy akár törvényekkel megpróbálják kordában tartani, megfékezni.
Nyolc év szocialista kormányzás alatt száznegyvenszeresére (!) nőtt a lakosság jelzáloghoz kötött deviza-hitelállománya. 2004 előtt a lakosság teljes lakáshitel-állománya 1220 milliárd forint volt és ennek mindösszesen 1,3 százalékát (20 milliárd forint) tette ki a ma legnagyobb problémákat okozó devizahitelek aránya. Mára a magyar lakosság több mint 4000 milliárd forint értékű lakáshitelt nyög, amelynek körülbelül 66 százaléka (2800 milliárd forint) devizahitel.
Az emberek valósággal rá voltak kényszerítve a devizahitel-felvételre, mert nem volt államilag támogatott otthonteremtési program, és mert az utolsó cseppig ki voltak zsigerelve a folyamatos megszorítások és agyonadóztatott bérük miatt. A svájci frank mostani sajnálatos drágulását az európai gazdasági folyamatok - a görög, spanyol, olasz óriási államadósságokra adott piaci válaszok – okozzák, tehát Magyarországtól független események. A jelenlegi kormány megalakulása óta sorra hozza az intézkedéseket, amelyek a bajba jutott lakáshitelekre nehezedő nyomáson enyhíteni képesek, és amelyeket lett volna módja és eszköze a szocialista kormányoknak is még időben megtenni, mielőtt a lakosságnak nem okoz elviselhetetlen terhet a devizaadósság.
Már a kormányzás első évében számos, a bajba jutott lakáshiteleseket segítő intézkedést hozott meg a kormány, majd több hónapos tárgyalást követően ötpontos otthonvédelmi akciótervet dolgozott ki a bankokkal együtt. A jelenlegi külső tényezők miatti árfolyamingadozást - az ötpontos otthonmentési akcióterv részeként elfogadott - árfolyamgát bevezetése képes lesz enyhíteni. A parlament már elfogadta a törvényt, augusztus folyamán léphet hatályba.
A kormány folyamatosan figyelemmel kíséri a gyűjtőszámlák egyenlegét mikro- és makrogazdasági szempontból is, hogy ha extrémen, trendszerűen változnának az árfolyamok, s nagymértékű számlaegyenleg gyűlne össze, be tudjon avatkozni a kockázatok csökkentése érdekében. Továbbá szintén a kormány gyors beavatkozásának köszönhetően mára fokozatos, limitált árverezés lépett életbe, hogy csak fokozatosan induljon el a lakáshitel-tartozások érvényesítése.
A bajba jutott lakáshitelesekért hozott intézkedéseket lásd bővebben: hu/gyik/kormanyzati-intezkedesek-a-lakashitelesek-erdekeben.
(Kormányzati Kommunikációért Felelős Államtitkárság, Sajtóiroda)