A kormány nemcsak az új Alaptörvény tiszteletben tartása és kiemelt szerepe, hanem az elmúlt évek tapasztalatai miatt is fontosnak tartja figyelemmel kísérni az emberi jogok magyarországi érvényesülésével kapcsolatos folyamatokat.

Ezért a kormány döntött arról, hogy javaslattevő, véleményező és tanácsadói tevékenységet végző testületeként létrehozza az Emberi Jogi Munkacsoportot. Az erről szóló kormányhatározat a Magyar Közlöny 20. számában 2011. február 22-én jelent meg.

A munkacsoport feladata többek között, hogy figyelemmel kísérje az emberi jogok érvényesülését Magyarországot; konzultációt folytasson az emberi jogok magyarországi érvényesülését vizsgáló civil szervezetekkel, valamint érdekképviseleti, szakmai szervezetekkel és alkotmányos szervekkel; áttekintse a nemzetközi egyezményekből, megállapodásokból és egyéb nemzetközi kötelezettségvállalásokból fakadó, az emberi jogok érvényesülésével kapcsolatos feladatokat. A munkacsoport figyelemmel kíséri továbbá az Egyesült Nemzetek Szervezete Emberi Jogi Tanács Egyetemes Időszakos Felülvizsgálat (UPR) Munkacsoportjának 11. ülésén Magyarország vonatkozásában tett és Magyarország által elfogadott ajánlások végrehajtását és javaslatokat tesz a kormány és az érintett központi államigazgatási szervek részére a jogalkotás és a jogalkalmazás vonatkozásában az emberi jogok még szélesebb érvényesülését biztosító szabályozásra, működésre. Emellett elősegíti az emberi jogok magyarországi érvényesülésével kapcsolatos szakmai kommunikációt.

A munkacsoport elnöke a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára, alelnöke a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium igazságügyért felelős államtitkára, tagjai az egyes minisztériumok olyan állami vezetői, akiknek tevékenysége, feladat- és hatásköre összefügg a munkacsoportéval. A munkacsoport tagjai tevékenységükért tiszteletdíjban nem részesülnek.

A munkacsoport legalább negyedévente ülésezik és Emberi Jogi Kerekasztalt működtet, melynek célja, hogy a munkacsoport konzultációt folytasson az emberi jogok magyarországi érvényesülését vizsgáló civil szervezetekkel, érdekképviseleti és szakmai szervezetekkel, továbbá ajánlásokat fogalmazzon meg a munkacsoport tevékenységével, feladataival összefüggésben. A Kerekasztal tagjai a munkacsoport tagjai, az alapvető jogok biztosa, az Egyenlő Bánásmód Hatóság elnöke, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke, és a munkacsoport elnöke által felkért, a munkacsoport feladatkörét érintő tevékenységet végző alkotmányos szerv képviselője, központi államigazgatási szerv vezetője, illetve civil szervezetek, érdekképviseleti szervezetek és szakmai szervezetek képviselői.

(KIM - Sajtóiroda)