Az EBESZ sajtószabadság-képviselőjével, Dunja Mijatoviccsal folytatott kétoldalú megbeszélést a kormányzati kommunikációért felelős államtitkár, Dr. Kovács Zoltán. A felek az egyeztetésről elmondták: a médiatörvénnyel kapcsolatos nézeteltérések egy részét sikerült eloszlatni, az államtitkár pedig hangsúlyozta, hogy a törvény minden tekintetben kiállja az európai értékek próbáját.
A mindkét fél által konstruktívnak nevezett megbeszélés után Mijatovics asszony elmondta, hivatala, amely az EBESZ tagállamokban követi figyelemmel a sajtószabadsággal kapcsolatos szabályokat, a magyar médiatörvényben különösen a Médiatanács összetételét, tagjainak 9 éves mandátumát és a közszolgálati médiumok függetlenségének helyzetét vizsgálta, amelyek véleménye szerint veszélyeztethetik a médiapluralizmus EBESZ által fontosnak tartott értékeit.
Leszögezte, a szervezet nem vonja kétségbe a kormány jogát, hogy jogszabályokat alkosson, mindazonáltal fontosnak tartja, hogy a törvényeknek nem elnyomnia, hanem elősegítenie, védenie kell a média szabadságát és minden rétegnek meg kell jelennie egy, a média egészét érintő hatóság vezetésében.
Kovács Zoltán hangsúlyozta, hogy sok szempontból előremutató tárgyalásokat folytattak, és a találkozó során az eddig fennálló nézeteltérések egy részét sikerült eloszlatni, az EBESZ korábbi megállapításai pedig a párbeszéd hiányából fakadhattak.
Kiemelte, hogy egy olyan tekintélyes szervezetnek, mint az EBESZ, rendkívül gondosan kell eljárnia, amikor a véleményét megfogalmazza, hiszen a tekintély és elismertség egyben felelősséget is jelent.
Az államtitkár elmondta: a mostani találkozó végre lehetőséget teremtett arra, hogy az egész vitát, illetve a médiatörvényről szóló eszmecserét sikerüljön visszaterelni arra a síkra, ahová való, azaz a gyakran fundamentalista színezetű politikai állásfoglalások helyett a józan ész és a szakmai vita terepére.
A Mijatovics asszonnyal folytatott megbeszéléséről felidézte: kiderült, nincs köztük vita az alapvető értékek tekintetében. Hangsúlyozta azt is, hogy amennyiben az Európai Unió bármely szerve a törvényben olyan elemet tárna fel, amely ellentmond ezeknek a közös értékeknek, akkor Magyarország nyitott az egyeztetésre. Az államtitkár ugyanakkor úgy látja, nincs szükség változtatásra, mivel a törvény minden tekintetben kiállja az európai értékek próbáját.
Kérdésre válaszolva Dunja Mijatovics elmondta: tény, hogy Magyarország demokratikus jogállam, ahol a kormány a választásokon kétharmados felhatalmazást kapott, a Médiatanács legitimitásának kérdése pedig nem az Ő feladatkörébe tartozik; az EBESZ csak az úgynevezett „early warning” (korai figyelmeztetés) hatáskörét gyakorolta, amikor az aggályait megfogalmazta.
Ezzel kapcsolatban Kovács Zoltán azt hangsúlyozta, hogy a kormány nem feltételezésekből indul ki: a gyakorlat dönti majd el, hogy a jogszabály és az új intézmények kiállják-e az idő próbáját. Az államtitkár azt is kiemelte, hogy Magyarországgal szemben nem szabad kettős mércét alkalmazni, vagyis ha az Unió bármilyen szempontból kritikát fogalmaz meg a magyar szabályozással kapcsolatban, annak más tagállamok esetében is érvényesnek kell lennie.
Hozzátette: az új médiatörvény lehetőséget teremt arra, hogy egy átlátható, követhető rendszer jöjjön létre, a szabályozás ugyanis nem elnyomást vagy korlátozást jelent, hanem kiszámíthatóságot és biztonságot.
(kormany.hu)