Körülbelül 1,5 millióra tehető azok száma ma Magyarországon, akik nem jutnak egészséges ivóvízhez – mutatott rá Nagy Anna kormányszóvivő szerdai sajtótájékoztatóján.
A kormányszóvivő emlékeztetett a tegnapi kormányülés már ismertetett döntéseire. Elmondta: az, hogy Magyarország 4 százalékponttal csökkentette az államadósságát, valóban nagy lépésnek nevezhető. Továbbá hangsúlyozta a népegészségügyi termékadó bevezetésének fontosságát, amely által adókötelessé válnak a magas cukor, só, szénhidrát vagy koffein tartalmú ételek és italok.
A miniszterelnök kifejezett kérésére - folytatta-, a tegnapi kormányülés napirendjére vették a hazai közüzemi ivóvíz állapotának áttekintését is. Sajnos nagyon sok, körülbelül hétszáz olyan település van, főleg a Dél-Alföldön, ahol a víz arzéntartalma nagyon komoly problémát jelent – mutatott rá a kormányszóvivő.
Magyarország, amikor csatlakozott az Európai Unióhoz, vállalta azt, hogy a lakosság számára szolgáltatott ivóvízben az arzén határértékét a biztonságos érték alá csökkenti. Ennek a tervezett határideje 2009 volt, de ezt a határidőt nem sikerült tartani, annak ellenére sem, hogy nagyon komoly uniós és állami források is rendelkezésre álltak erre a célra – hangsúlyozta.
A tapasztalatok azt mutatták, hogy gyakran azért nem született megoldás, mert az önkormányzatok részéről nem volt meg a megfelelő felkészültség vagy cselekvési kedv. Ezen tapasztalatok miatt a Kormány egy cselekvési tervet dolgozott ki. A terv lényege, hogy ne fordulhasson elő az önkormányzatok forrás- vagy motivációhiánya miatt az, hogy nincs a településeken megfelelő ivóvíz – húzta alá. Azért is fontos a probléma mielőbbi orvoslása, hogy ne essen el az ország azon uniós forrásoktól, melyeket 2015. június 30-ig lehet felhasználni.
A cselekvési terv egyik fő eleme értelmében azoknál a településeknél, ahol már folyamatban van ilyen pályázat, a Kormány biztosítja a szükséges önerőt. Továbbá - folytatta - a Kormány megvizsgálja azt, hogy az arzénmentesítő-technológia eszközbeszerzéseknél van-e lehetőség központosított eszközbeszerzésre, és amennyiben igen, a Kormány a pályázatok előkészítéséhez is segítséget nyújthat.
Hozzátette: a Kormány a nemzeti fejlesztési minisztert a pályázatok egyszerűbbé és gyorsabbá tételére kérte fel. A kabinet azt is vizsgálja, hogy milyen szankcionálásra van lehetőség abban az esetben, ha az önkormányzatok nem teszik meg a szükséges lépéseket - mondta Nagy Anna.
(kormany.hu)