A szerdai kormányülés kiemelt döntéseiről, az Audi magyarországi beruházásairól, valamint a zsidó közösségekkel történő tárgyalásokról számolt be csütörtöki, közös tájékoztatóján Nagy Anna kormányszóvivő és Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter.
A kormány tegnapi ülésén úgy döntött, hogy átalakítja a zsidó közösségekkel történő egyeztetések formáját, ami azt jelenti, hogy a jövőben több emberrel, szélesebb körben, több témában, gyakrabban és rugalmasabban fog konzultálni – fogalmazott Nagy Anna. A kormányszóvivő hozzátette: a legalább negyedévente sorra kerülő egyeztetéseken Dr. Gál András Levente, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára fogja képviselni a kormányt.
Az Európai Unió zöld utat engedett az Audi győri gyárberuházásának elindításához – jelentette be Matolcsy György. A nemzetgazdasági miniszter a tájékoztatón közölte, hogy Brüsszel kiemelt közérdekre hivatkozva jóváhagyta a Natura 2000 program keretében az Audi győri beruházáshoz szükséges terület átminősítését, amivel elhárult az akadály az óriás-beruházása elől.
Emlékeztetett a miniszter, hogy az Audi közel egymilliárd eurós beruházással teljes vertikumú gyárat hoz létre Győrben, ezzel közvetlenül ezernyolcszáz új munkahelyet teremt. 2013 második felétől – tette hozzá –, a gyár teljes kapacitású működésétől kezdve napi 500 autót gyártanak majd, ami éves szinten 100-130 ezer új autót jelent.
Az Opel 500 millió eurós beruházással indít új motorgyárat Magyarországon, amely 2012 végére teljes felfutással termel, 500 ezer motort állít majd elő évente. A kecskeméti Mercedes gyárról azt mondta a miniszter, hogy ez a gyár 2013 végére már termelni fog, és több mint 10 ezer munkahelyet teremt. A magyar autóipar bruttó hazai termékhez mért aránya 3,1 százalék, a három óriás beruházással ez a szám 2013 végére megduplázódik. Magyarországon a 2008-as csúcshoz képest megduplázódhat 2014 végére az autógyártás, amikor is 600-700 ezer új autót állíthatnak majd elő az országban.
STRUKTURÁLIS REFORMOK – A miniszter kérdésre válaszolva elmondta, hogy a strukturális reformokról, vagyis a növekedési és stabilitási programról első körben február 16-án tárgyal a kormány és február 28-án lehet döntés róla. A kormány tervei szerint a reformok 2013 -ra éves szinten 600-650 milliárd forintos megtakarítást hoznak. Ez szükséges ahhoz, hogy Magyarországon középtávon fenntartható legyen a 3% alatti költségvetési hiány. 2013-ra a költségvetést a programnak legalább 600-650 milliárd forinttal kell konszolidálnia, a miniszter 2012-ben ennek az összegnek a felével számol.
MAGÁNNYUGDÍJ-PÉNZTÁRAK – Szintén kérdésre válaszolva a miniszter elmondta, hogy eddig 58 ezren nyilatkoztak arról, hogy magánnyugdíj-pénztári tagok kívánnak maradni, ez az összes tag 2%-át teszi ki, ami kevesebb, mint amire számítottak. Az előzetes reális számítások szerint 3-5% közé esett az arány.
(kormany.hu)