A kormány felhatalmazást adott az Egységes Szabadalmi Bíróság létrehozásáról szóló megállapodás (ESZB-megállapodás) aláírására. Az ESZB-megállapodás aláírásával lezárul egy hosszú tárgyalási folyamat, amely szorosan összefügg a megerősített együttműködés keretében létrehozott egységes hatályú európai szabadalomról szóló uniós rendeletek elfogadásával. Közlemény.
Az EU Tanácsának magyar elnöksége során elért siker fontos elismerése, hogy - várhatóan 2014-től - Budapest ad otthont az ESZB bíróképző központjának.
Az ESZB az egységes hatályú európai szabadalmakkal és a részes államokban hatályos "klasszikus" európai szabadalmakkal összefüggő peres eljárások lefolytatására hivatott nemzetközi bírósági szervezet.
A megállapodás magyarországi hatálybalépését követően a Magyarországon hatályosított európai szabadalmakkal kapcsolatos bitorlási, megsemmisítési és nemleges megállapítási ügyekben a hazai bíróságok és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala helyett az ESZB jár el. Ezek az eljárások az átmeneti - legalább hétéves - időszakban még a nemzeti bíróságok és hatóságok előtt is megindíthatók, ezt követően azonban az ESZB ilyen ügyekben kizárólagos joghatósággal rendelkezik majd.
Az egységes hatályú európai szabadalomról szóló rendeletekhez kapcsolódó tárgyalássorozat a magyar uniós elnökség sikere volt.
A szabadalmi reformot megvalósító uniós jogszabálycsomagot az Európai Parlament támogatását követően a Tanács 2012. december 17-én fogadta el. Az ESZB létrehozásáról szóló megállapodást február 19-én írják alá a szerződő tagállamok Brüsszelben. Az aláírást követően megkezdődhet a megállapodás ratifikálási folyamata és az új rendszer kiépítése, így már akár 2014-ben 25 - Horvátország csatlakozásával 26 - tagállamra kiterjedő hatályú szabadalmi oltalmat szerezhetnek a szabadalmi bejelentők.
(Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárság)