Egy nemzet számára semmi nem lehet rombolóbb, mint az, ha nem hagyják emlékezni a múltjára. Negyven évig ez így volt hazánkban, de ma már szabadon gondolkodhatunk azokról, akikkel egy rendszer végzett – mondta a Holokauszt Magyarországi Áldozatainak Emléknapja alkalmából szervezett rendezvénysorozat nyitó eseményén, a miskolci Földes Ferenc Gimnáziumban Kovács Zoltán államtitkár.

A rendezvényen a gimnázium diákjai pantomim darabbal emlékeztek a holokauszt tragédiájára. Az esemény kormányzati szereplők jelenlétében zajlott: részt vett többek között Latorcai Csaba és Zombor Ferenc helyettes államtitkár, illetve Demeter Ervin, a Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottja.

A pénteki győri emlékezés, majd a hétvégén tartandó “Élet Menete” program, a miskolci megemlékezéssel egyetemben azt szolgálják, hogy nyíltan beszéljünk a múltról. A magyar történelemnek egyik olyan szeletéről, melyről – ahogyan sok másról sem – bő negyven évig nem lehetett beszélni – emlékeztetett a kommunikációs államtitkár.

fotó: Hornyák Dániel

Kovács Zoltán úgy vélte, sok egymást követő generációnak kell egy-egy nemzeti tragédiáról beszélnie ahhoz, hogy az megfelelően feldolgozódjon, megfelelő helyre kerüljön a történelemben.

Hangsúlyozta: az emlékezés zálogai a fiatalok, a diákok, hiszen ők még őszintén és nyílt kíváncsisággal kérdeznek rá a részletekre.

Hatvanhét éve megtörtént az, aminek nem szabadott volna – húzta alá –, majd hozzátette: “magyarok fordultak magyarok ellen”, és bár német tisztek vezetésével, de magyar közreműködéssel mintegy 400 ezer zsidó embert gettósítottak.

fotó: Hornyák Dániel

A zsidóság tragédiája – szögezte le a politikus – nemzeti tragédiánk is, és fontos tudnunk, hogy nemcsak Budapesté, hanem a vidéké is.

Kovács Zoltán megismételte: generációk együttgondolkodására van szükség e tragédiák pontos megértéséhez, feldolgozásához, a felelősségünk pedig az, hogy hidegvérünket megőrizve a valóságról beszéljünk.

(kormany.hu)