A Magyar Kormány tudomásul veszi az Alkotmánybíróság mai, a kormánytisztviselői törvény (2010. évi LVIII. törvény) indoklás nélküli elbocsátásra vonatkozó részeit május 31-ei hatállyal megszüntető határozatát és a jövőben az alkotmányozás során, valamint a kormánytisztviselői életpálya-modell kialakításakor is kiemelt figyelmet fordít e döntés és a döntés indokolásában kifejtett szempontok figyelembe vételére.

A Kormánynak a törvény jelenlegi formájának hatályossága alatt sikerült konszolidálnia a közigazgatásban korábban tapasztalt tarthatatlan állapotokat, elindítania a szakterületen tervezett átfogó reformját, és megalapoznia a KIM irányításával június 1-jével induló kormánytisztviselői életpálya-modell bevezetését.

Az Alkotmánybíróság azzal, hogy 2011. május 31-ei hatállyal szünteti meg a 2010. évi LVIII. törvény hivatkozott részeit, lehetővé tette a közigazgatásban a tavalyi kormányváltáskor tapasztalt rendkívüli körülmények felszámolását.

A KIM fontosnak tartja kiemelni: indokolásában az Alkotmánybíróság nem vitatja, hogy az államszervezet hatékony működése szükségessé teheti a közigazgatásban dolgozó tisztviselők felmentési lehetőségének könnyítését a korábbi szabályokhoz képest.

A KIM emellett emlékeztet Sólyom László volt köztársasági elnök a törvénnyel kapcsolatban korábban megfogalmazott álláspontjára (a volt köztársasági elnök az Országgyűlésnek megfontolásra visszaküldte, aztán aláírta a törvényt), mely szerint „azért nem küldi az Alkotmánybírósághoz, mert az AB gyakorlata nem egyértelmű, ezért a törvény alkotmányellenessége sem egyértelmű”.

A közigazgatás megújításának részeként az új köztisztviselői életpálya-modell egyes elemei - így az új rendszerű teljesítményértékelés, vizsgáztatási és továbbképzési rendszer, etikai kódex, javadalmazási és előmeneteli rendszer – az erre vonatkozó törvényi szabályozással együtt 2012. január 1-jéig folyamatosan, több ütemben lépnek hatályba.

(Kormányzati Kommunikációért Felelős Államtitkárság)