Számos téren komoly perspektívája van a magyar-kínai kapcsolatoknak, a kínaiak pedig nagyon nyitottnak mutatkoznak a lehetőségek iránt - fogalmazott Balatoni Monika, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára, aki a második Hudec-hét kapcsán tárgyal Sanghajban.

Az államtitkár péntek reggel Hu Csin-csünnel, az állami rádió-, film- és televízió-felügyelet sanghaji elnökével találkozott. A megbeszélésen a jövőbeli magyar-kínai kulturális események nyilvánosságának fokozásáról egyeztettek az év végi nagyszabású Munkácsy-kiállítás kapcsán. A találkozón szó esett a sanghaji Hudec-örökséget bemutató mobilalkalmazás kifejlesztéséről is, amely a kínai közönség mellett a nemzetközi érdeklődőkkel ismertetné meg a magyar építész munkásságát.

Az államtitkár Hudec László munkásságát felelevenítve a magyar és a kínai építészek együttműködésének évtizedekre visszanyúló voltát hangsúlyozta. Ahogyan Hudec László a múlt század első felében Sanghaj magyar építésze volt, úgy a kortárs fiatal magyar építészgeneráció is jelen van Kínában: az Ybl-díjas Zoboki Gábor és társainak közreműködésével épül Sencsenben Kína legnagyobb kulturális komplexuma, amelyet várhatóan májusban adnak át - emlékeztetett Balatoni Monika.

Az MTI-nek az államtitkár úgy fogalmazott: a múlt örökségét felhasználva azt kell elérni, hogy a kínaiak a jelenben is értelmezni tudják a magyar értékeket. Az innovációs, kulturális, kreatív, dizájn ágazatok mind nagyszerű együttműködési platformot jelentenek, segítenek tartalommal megtölteni a már meglévő tereket. A kínaiak nagyon nyitottnak mutatkoznak az együttműködés és Magyarország iránt - tette hozzá az államtitkár.

A kedden kezdődött emlékhéten a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) mutatkozik be, amely héttagú szakmai delegációval képviselteti magát a kelet-kínai metropoliszban.

(MTI)