A magyar kormány tevékenységéről, a rendszerváltás óta eltelt időszak belpolitikai-gazdasági fejleményeiről tartottak politikai vitát a tekintélyes londoni közgazdasági egyetem, a London School of Economics rendezésében. A beszélgetésen Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár, Schöpflin György, a Fidesz európai parlamenti képviselője is részt vett.

Vitaindítójában Kovács Zoltán kijelentette: a kormány - azokkal a bírálatokkal ellentétben, amelyek szerint a feje tetejére állítja az országot - éppen most állítja ismét talpára a rendszert. Az államtitkár szerint Magyarország sokáig abban az illúzióban élt, hogy lehetséges néhány hónap alatt az átállás "a kommunizmusból, vagy ha úgy tetszik, a gulyáskommunizmusból" a nyugati demokráciákra hasonlító rendszerre intézmények átnevezésével, új szabályok meghonosításával a régi kereteken belül.

A félmegoldások azonban nem elégségesek, és e félmegoldások kudarca volt jellemző az elmúlt húsz évre - mondta Kovács Zoltán a szerda éjszakába nyúló londoni vitaesten.

Az államtitkár szerint a kormány új alkotmányos és intézményi rendszer létrehozásával új szabályokat teremtett, és most próbálja mozgásba hozni az új rendszert.

Hozzátette: szükséges néhány kiigazítás, tisztázás és egyes törvények esetében módosítások elvégzése, de ez normális folyamat.

A magyar gazdaságpolitikáról szólva Kovács Zoltán elmondta, hogy a magyar kormány álláspontja szerint a megszorítások - amelyekre Magyarországon az elmúlt 8-10 évben több kísérlet is történt - nem oldják meg a jelenlegi válságot.

Az államtitkár kedvezőnek nevezte, hogy az utóbbi időben az EU megközelítésében is tapasztalható váltás, a megszorításoktól a növekedés és a munkahelyteremtés felé.

Schöpflin György kijelentette, Magyarországon nem tapasztalható a polgári szabadságjogok eróziója, az ország nem a félelem légkörében él. A kormánypárt EP-képviselője szerint Magyarország 2010-ben "rettenetes állapotban" volt, és bárki nyerte volna a választásokat, mindenképpen radikális reformokba kellett volna kezdenie.

Schöpflin György a kormányt érő bírálatokkal kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy ami Magyarország esetében zajlik, az "most már kirakatperre kezd hasonlítani", és a Fidesz-kormánnyal szemben "a bűnösség vélelme érvényesül".  A politikus úgy értékelte, hogy a nyugati sajtó Magyarországról tudósító munkatársai "ugyanazon forrásokból származó ugyanazon sztorikat dolgozzák fel újból és újból".

(MTI)