Az „Új lendület a közigazgatásban!” elnevezésű kampány indulásáról számolt be Balatoni Monika társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár az MTV1 Ma reggel című műsorában.

Az új kampány a korábbi "Segíthetünk?" kampánynak a folytatása – ismertette Balatoni Monika és hozzátette, hogy több mint hatezer ember vesz részt a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen képzésén, ők mind közép-, illetve felsőfokon  végeznek, vagy végeztek. Az államtitkár reményei szerint, akik most visszatérnek az ügyintézéshez, újult lendülettel állnak munkába, melyet majd az állampolgárok is érezni fognak, ugyanis a személyi állomány magas színvonalú képzésének eredményeként hatékony, EU-konform közigazgatási tevékenység elvégzésére válnak alkalmassá a közszolgálatban dolgozók, mely elősegíti az ügyfélorientált szolgáltatást.

A kampány célja, hogy az állampolgároknak szemléletformáló erővel bírjon. Fontos, hogy az emberek fejében már ne a nehézkes ügyintézés képe éljen, hanem az, hogy ma már sokkal gyorsabban, precízebben intézhetők az ügyek, sokkal nagyobb az empátia, az odafigyelés a különböző állampolgári ügyekre – tette hozzá.

Gyorsabb, precízebb, hatékonyabb lesz az ügyintézés és talán az sem utolsó - különösen, akiknek leterhelt a napi idejük -, hogy nem kell hat helyre elmenni, hanem bemennek egy kormányablakba, és ott több ügyet is el tudnak intézni. Az újonnan nyíló kormányablakokban reggel 8-tól este 8-ig lesz ügyintézés, ami megint csak segíti az állampolgárok ügyeinek intézését.

Az interjúban szó volt a „Jogom van tudni” elnevezésű osztályfőnöki óra-programról is, melynek zárórendezvényét a héten tartották. Balatoni Monika elmondta, hogy a programban 14-18 év közötti diákokat céloztak meg, harminc iskolában, országosan minden megyében, illetve Budapesten, több helyen került megrendezésre és 99%-ban kiderült, hogy a diákoknak nagy igényük van arra, hogy tudják, mihez van joguk.

A program részleteiről szólva, elmondta: a diákok egy drámaórán vettek részt, melynek középpontjában a gondatlanságból elkövetett emberölés állt, tehát az ő élethelyzetükből ragadtunk ki egy példát, és ezt egy kisfilm formájában bemutattuk a drámaóra elején, ezt követően pedig különböző szerepkártyák segítségével szerepekbe léphettek és eljátszottak, szimuláltak egy komplett bírósági tárgyalást. Volt, aki az ügyész, volt, aki a védőügyvéd szerepét vállalta. Az órákon volt jelen bíró, drámatanár és színész is, a vádlottat minden esetben Endrédy Gábor játszotta, aki az egri Gárdonyi Géza Színház tagja. Az órák végén a diákok maximálisan elégedettek voltak és elmondták, hogy ők ajánlanák a többieknek is egy ilyen programon való részvételt – fűzte hozzá Balatoni Monika.

Az államtitkár kiemelte, hogy ezek a fiatalok fogják tíz-húsz év múlva meghatározni a magyar társadalom komoly közegét, ezért fontos, hogy igényük legyen arra, hogy saját jogaikkal szemben, saját kötelezettségeikkel szemben legyen egyfajta tudásuk. Ha mi elkezdjük ezt az ismeretet bővíteni - és erre most már az új NAT lehetőséget is ad -, akkor reményeim szerint nagyobb eredményt el tudunk érni – fejtette ki az államtitkár.

(MTV1 Ma reggel)