Idén az Erzsébet-táboros hatodik, illetve tízedik évfolyamos gyerekek kirándulás keretében ismerkedhettek meg Nándorfehérvár történetével- mondta Balatoni Monika a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.

Azért is kedves mindenki számára ez az ünnep, mert a magyar történelem egy jelentős, győztes csatáját tudjuk visszaidézni évszázadok múltán is- tette hozzá az államtitkár. Az Erzsébet-táboros gyerekek kirándulás keretében ismerkedhettek meg Nándorfehérvár történelmével. Ez a kezdeményezés tavaly kezdődött. Idén pénteken indultak busszal Belgrádba, ahol hajón, illetve a buszjáraton élő történelemórán vesznek részt. Amikor ma megérkeztek a fővárosba, már élményszerűen tudják, hogy Hunyadi milyen csellel vette be annak idején a várat, milyen történelmi korba helyezhető mindez, és milyen irodalmi művek kapcsolódnak hozzá- sorolta Balatoni Monika. Ebből a komplex élményanyagból sokat tanulnak a diákok, hiszen személyesen tapasztalhatták meg, hogy milyen haditechnikai cselek léteztek akkoriban.

Az államtitkár kifejtette, óriási lehetőség mindez, hiszen azt megjárva, megtapasztalva olyan személyes kötődés alakul ki bennük az emléknaphoz kapcsolódóan, amit csak az ilyen történelmi utazás során lehet kialakítani. Ma Kalocsáról hajóval 9 óra után az Akadémiai Kikötőbe érkeztek meg, ahol a Honvédelmi Minisztérium szervezésében katonai tiszteletadással és díszlövéssel fogadták őket, majd a katonákkal együtt mentek a Lánchídon át, a Hunyadi-szoborhoz. A gyerekek minden évben hoznak magukkal egy követ, vagy valamilyen emléket, amit a koszorúzás után letesznek a Hunyadi-szoborhoz; ezeket évről évre megőrizzük. Idén először hadinaplót vagy zászlót is készítettek, amit a Hadtörténeti Intézet és Múzeum számára adnak át. Balatoni Monika reményét fejezte ki, hogy mindebből sikerül tradíciót teremteni, így húsz év múltán a mostani Hunyadi járatosok már a saját gyermekeiket tudják majd elvinni.

Az emléknap fontos üzenete, hogy Hunyadi a keresztény Európát védte meg, megállította a törököket a további támadások sorozatában- emlékeztetett az államtitkár.

Akkor lehet igazán megérteni mindezt, amikor kialakul egy személyes kötődés, és ezen keresztül egy nemzeti gondolkodás, belső öntudat. Bár történelmünk számos keserűséggel és veszteséggel van tele, igenis vannak olyan győztes momentumok, amik azon túl, hogy a történelemórákon adatszerűen megtanulunk, hozzátartozik a történelmi ismereteinkhez, a gondolkodásmódunkon alakít és a gyökereinkhez nyúlik vissza- hangsúlyozta.

Történelmünk személyes irányú ismerete olyan lélektani kötődést alakít ki ehhez a győzelemhez, ami különösen a fiatalok számára a jövőben jobban erősíti nemzeti hovatartozását is- zárta szavait Balatoni Monika.

(Kossuth Rádió - 180 perc)