Magyarország a Smithsonian Folklife Fesztiválon a virtuóz és nagyon-nagyon sikeres zenei programjai mellett számos más vetületében is nagy dicséretet érdemel- mondta Balatoni Monika társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában hétfőn.

Balatoni Monika elmondta, hogy 1967 óta a Smithsonian életében még nemigen volt olyan óriási siker, amikor állva, dübörögve, tapsolva majdnem szétrobbantják a nagyszínpadi sátrat. Több leget is megdöntött a magyar fesztivál az elmúlt két hétben - tette hozzá. A leglátogatottabb nap egyike július 4-e volt, amikor több mint másfél millió érdeklődő ember fordult meg a fesztiválon, ismerkedett meg a magyar programokkal, egy élő pulzáló Capitolium előtti területet láthatott az ide látogató.

A négy évtizedes múltra visszatekintő szabadtéri fesztiválon először volt díszvendég Magyarország. Balatoni Monika köszönetet mondott a szervezésért a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumhoz tartozó Balassi Intézetnek, Fülemüle Ágnesnek a több hónapos munkájáért, hogy ilyen szenzációs boardot hozott létre, illetve a washingtoni nagykövetségnek és Szapáry György nagykövet úrnak. A nagykövet úr erős diplomáciai és egyéni támogatása révén olyan összefogást mutatott Washingtonban, mely nagymértékben hozzájárult, ahhoz, hogy valóban a leghitelesebb személyeket, a legjobb minőséget tudta bemutatni Magyarország- fűzte hozzá az államtitkár.

„A másik óriási siker pedig azt hiszem, a hitelességben van. Hiszen a résztvevők nem giccses, romantikus képet kaptak az országról. Véleményem szerint sikerül bemutatnunk azt a fajta virtust, azt a fajta hitelességet és autentikus belső erőt, ami aztán az átjött a közönségnek” – mondta Balatoni Monika. Az autentikus építészet, a tradíciók teljesen modern nyelven megfogalmazva jelentek meg, ami a programokon túl a fesztivál legnagyobb erénye és sikere. Ez által talán még egy, a Magyarország kultúráját felszínesebben ismerő vagy egyáltalán nem ismerő amerikai hétköznapi polgár is megértett valamit hazánkból. Néphagyományokra épülő programot mutattuk be, ahol először megmutattuk a kalocsai népművészet tradicionális ruháit, majd fiatal modellek mutatták be azokat a kalocsai minta alapján ihletet modern ruhákat, amiért finoman szólva megőrülnek az amerikaiak.

A magyar kormánynak az elmúlt években kiemelt célja, hogy azokat a diaszpórában élő másod, harmad, negyed generációs magyarságot szólítsa meg, akik már talán nem is beszélnek magyarul, de a magyar kultúrán keresztül újra felfedezik ezt az országot. Ebben azt a kezdeményezést látom, és egyúttal remélem, hogy ez turisztikailag jelentős előnyt ad majd az országnak, mind pedig gazdaságilag óriási lehetőséget biztosíthat a jövő számára –tette hozzá Balatoni Monika.

(Kossuth Rádió 180 perc)