Tegnap volt a végszavazás a parlamentben arról a második gyermekbarát törvénycsomagról, aminek a harmadik pillére, az úgynevezett gyermekbarát internet – erről beszélt Balatoni Monika a TV2 Mokka című műsorában szerdán.
Az internet gyermekbaráttá tételére különös hangsúlyt kell fektetni, mert ez az a felület, ahol sem a szülő, sem a gyerek nem veszi igazán észre, hogyan sérülnek a személyiségi jogai, hogy milyen komoly támadásoknak van kitéve, az adataival miképpen lehet visszaélni – mondta el az államtitkár, aki szerint figyelembe kell venni a statisztikai adatokat, miszerint Magyarországon már a hatévesek is szinte naponta használják az internetet, így bizony a magyar gyerekekre is veszély leselkedik.
Egy felmérés szerint a szülők 93%-ban úgy érzik, hogy az internet nem jelenthet veszélyt a gyermekükre. Többek között ezért indítja el a minisztérium tudatosító kampányát, hogy felhívja a szülők figyelmét is arra, nem biztos, hogy akkor van biztonságban a gyermek, amikor úgy gondolják, a szobában csetel a barátaival, mert nem tudni: a világhálón mi történik vele.
Erre irányul tehát a januárban induló, Az internet nem felejt! című kampányunk, hogy megmutassuk, miképpen lehet tudatosan használni az internetet, milyen adatokat ne adjunk meg, mert visszaélhetnek vele, tehát hogyan kerüljük el a jogsértéseket – hangsúlyozta Balatoni Monika.
A manapság használatos úgynevezett Z-generáció tagjai, nem osztják meg sem szüleikkel, sem a pedagógussal, ha valamilyen negatív dolog éri őket az interneten, pedig az UNICEF felmérése alapján minden megkérdezett harmadik gyerek mondta azt Magyarországon hogy őt már molesztálták, zaklatták az interneten keresztül, mondta el az államtitkár, majd hozzátette: nagyon sok szülő úgy gondolja, hogy egy szűrőszoftver telepítésével megvédheti gyermekét az internet veszélyeitől, gyermekeik pedig azt hiszik, hogy szüleik nem partnerek ebben a témában, mert nem ismerik az online világot. Így sajnos sok esetben nincs meg köztük az a bizalmas kommunikáció, hogy a gyerek elmesélje az őt ért támadásokat, zaklatásokat.
Arra a riporteri kérésre, hogyan védi meg saját gyermekeit az államtitkár ezektől a problémáktól, Balatoni Monika elmondta: neki is két lánya van és már a 4 és fél éves, kisebbik gyerek is használja az okostelefont és az internetet, a kilencéves nagyobbik lány pedig már követeli, hogy legyen e-mail címe, s foglalkozik azzal, hogy neki miért nincs Facebook-profilja, merthogy az osztálytársaknak van. „Az a megállapodás köztünk, hogy az én e-mail címemen levelezhet, valamint ő nem kapcsolhatja be egyedül a számítógépet, tehát erre még egyelőre engedélyt kell kérnie. De valószínűleg ezt már egy év múlva nem fogom tudni megtenni és kérni tőle. Hiszen ezen keresztül számos iskolai információt kap diákként, vagy akár én szülőként.” - mondta el az államtitkár és hozzáfűzte addig is próbálja a veszélyekre felhívni gyermekei figyelmét és megtanítani őket arra, hogyan használják biztonsággal az online hálót.
(TV2 Mokka)