Kelet-Európáról és Magyarországról még mindig számos sztereotípia él nyugaton. Például a dolgok elintézésének fura módjairól, a barbárságról a civilizálatlanságról - mondta Kovács Zoltán, kormányzati kommunikációért felelős államtitkár a Mandiner.hu konferenciáján. Hozzátette, számítottak rá, hogy negatív reakciókat váltanak majd ki a kormány reformjai, de próbálják elmagyarázni, hogy a régi módszerek már nem működnek. Azonban igen nagy az ellenszél.
Magyarországot, illetve Kelet-Európát kevésbé fogadják el a nyugati államokban, mint a saját gyarmataikat. Azok a sztereotípiák, amelyek a barbárságról, a civilizálatlanságról, a dolgok elintézésének furcsa módjáról szólnak, beleégtek a nyugatiak agyába és filozófiájába - mondta a kormányzati kommunikációért felelős államtitkár.
Kovács Zoltán felidézte: a konferencián a hozzászólók arról beszéltek, hogy még mindig újonnan csatlakozott országoknak neveznek minket, az UNESCO-ban pedig volt kommunista államokként.
Ennek a feloldása érdekes kérdés, de nincs rá rövid távú recept. El kell indulni egy olyan úton, amelyen a professzionalizmus, az ügyek normális intézése és általában a hatékonyan elvégzett feladatok oldhatják meg ezeket a gondokat - mondta.
Az olyan döntések elfogadtatásáról az európai porondon, mint az új médiatörvény, az alkotmány vagy a nyugdíjrendszer megváltoztatása, Kovács Zoltán úgy nyilatkozott: tudatában volt a kormány annak, hogy a változtatások fogadtatása nem mindig lesz pozitív. Annál is inkább, mert nem a tipikus megoldásokat választotta a kabinet.
A nyugat elvárása az, hogy a gazdaság problémáit úgy kell megoldani, ahogyan azt ők teszik. Úgy azonban nem fog menni - szögezte le az államtitkár. Hozzátette: az elmúlt évek válságai bebizonyították, hogy a korábban alkalmazott módszerek nem működnek.
Ezt a magyar kormány a kommunikációjában megpróbálja elmagyarázni mindenütt. Ez azonban nem könnyű, mert igen erős az ellenszél. Különböző üzleti és egyéb érdekek is állnak amögött, hogy a lehető legnegatívabb színben tüntessék föl a kabinet nem szokványos intézkedéseit- mutatott rá Kovács Zoltán.
Schöpflin György a konferencia után az InfoRádiónak úgy nyilatkozott: idegenek vagyunk Európán belül, de nem vagyunk egzotikusak a nyugat-európaiak szemében. A fideszes európai parlamenti képviselő hozzátette, emiatt Magyarország lehet a rossz példa, ha egy nyugati tagország össze akarja hasonlítani az ügyeit egy másik államéval.
(zipp.hu)