Balatoni Monika társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár az MTV, Ma Reggel című műsorában kedden elmondta, hogy ma Martonyi János külügyminiszter és Lady Solti a kormány vendégeként érkezik, egy gyönyörű szép szobrot fognak avatni, majd a Zeneakadémia kisterme felveszi Solti György nevét, amelyet a kenti herceg és a miniszterelnök fog megszentelni a 19 órás gálaest előtt.

Balatoni Monika kifejtette, hogy talán sokan nem tudják, Solti György azon túl, hogy elment Magyarországról, kétszer szeretett volna visszajönni, de az akkori kulturális vezetésnek, vagy az akkori politikának nem kellett. Tulajdonképpen az - egy kicsit sarkosan fogalmazva - egy lelki rehabilitáció is, ami most történik, hiszen Solti György az egyedüli, aki azt kérte, hogy magyar földbe legyen eltemetve, és Bartók Béla mellett van a sírja. Ő az egyedüli ember, aki a Zeneakadémián lett felravatalozva, szintén a végrendeletének megfelelően, és ezer szállal kötődött Magyarországhoz és a Zeneakadémiához.

Október 23-ával kapcsolatban elmondta, hogy a Kossuth téri rekonstrukciók miatt a fő fókusza most a Hősök tere lesz a nemzeti ünnepnek. A 9 órás zászlófelvonás után 15 órakor a Terror Háza Múzeumnál az emlékezés gyertyáit lehet meggyújtani, és ez már egy lelki ráhangolódás a nemzeti ünnepre. A Hősök terén 16 órai kezdettel lesz a központi nagy esemény, megidézünk régieket, és utána miniszterelnök beszéde zárja a központi ünnepséget, oda várjuk a Békemenet résztvevőit is, akik már bejelentkeztek, tehát több százezer emberre számítunk - tette hozzá Balatoni Monika.  A végén szeretnék, és ezt ott a helyszínen is jelezni fogják, ha mindenki meggyújtaná az emlékezés mécseseit, és végig az Andrássy úton elhelyezné. Az államtitkár elmondta, hogy most nagy családi programmal nem készültek, többek között azért se, mert a 23-i programsorozat már tegnap, a Műegyetemnél elkezdődött, és holnap az egyedüli nap, amikor tulajdonképpen munkaszüneti nap van, tehát nem egy hosszú hétvégéről beszélünk, mint mondjuk augusztus 20. esetében.

A 180 perc című műsorban a Zeneakadémia avatójával kapcsolatosan kifejtette, hogy született az egyetem rektorával egy megállapodás is, hogy a magyar emberek számára elérhetővé teszik a Zeneakadémia bejárását, azaz a megnyitóünnepség-sorozat és az első hónap nagy koncertjei után - vezetéssel - az állampolgárok is birtokba vehetik a Zeneakadémiát.

Az október 23-i ünnep kapcsán elmondta, hogy a Műegyetemen szintén van egy megemlékezés 15 órától, ami után a Rákóczi Szövetség gondozásában egy fáklyás felvonulással egészen a Bem térig tart. Ez is egy újdonság, és a fiatalok számára próbálják ezt is üzenetként elmondani, hogy miért pont a Bem térről van szó. Felhívta a figyelmet, hogy nagyon fontos azt tudni, hogy a lengyel tüntetések szimpatizánsaként indultak '56-ban a műegyetemi fiatalok, és azért a Bem térig vonultak annak idején, mert a lengyel szimpatizáns pillanatot akarták ezzel is megragadni, azaz, hogy Bem apó szobránál zárták ezt a menetet, és ott is még elhangoztak beszédek. A X. kerületben a Kisfogház történetétől kezdve, a Terror Háza Múzeum Hősök falán át, a Corvin köznek a szerepvállalását, a Köztársaság térnek, a Műegyetemnek, mint helyszínnek a történelmi tisztázása nagyon fontos, hiszen lassan már legendák születnek különböző eseményekből, amik torzítottak. Tulajdonképpen nincs meg igazán a történelmi pontossága és hitele a fiatalok fejében az egész '56-os eseménysornak, holott ez valóban egyetemistáktól indult, akik  nem csak a közéletről, hanem Magyarország szabadságáról gondolkodtak. Ezt nagyon jó lenne visszavinni az egyetemistákhoz, nyilvánvalóan ehhez leginkább a social mediát kell ma használnunk, hiszen ők a legfőbb felhasználók. Igyekszünk ezeket a momentumokat megragadni - fejtette ki Balatoni Monika.

(MTV Ma Reggel)