Az Internet nem felejt! címmel indít interaktív osztályfőnöki órákból álló programot a középiskolások számára a Közigazgatási Minisztérium a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósággal együttműködésben.
Január közepétől, az országban összesen harminc középiskolába látogatnak el a foglalkozások vezetői, és intézményenként mintegy száz gyermek számára tartanak interaktív órát. A programban kiemelt figyelmet kapnak a fiatalok, hiszen a fenyegető e-mailek, a bántó kommentek, vagy a közösségi hálón zajló kiközösítések miatt, már Magyarországon is követtek el öngyilkosságot.
Megdöbbentő, hogy a szülők azt gondolják, hogy az internet gyermekeik számára semmilyen veszélyt sem rejt, és éppen ők regisztrálják gyermeküket közösségi oldalakra, hogy ne maradjanak le a korral haladó internetről. Azért is kapta ezt a címet a program, hogy „Az internet nem felejt!”, mert mellbevágó, amikor a fiatalok azzal szembesülnek, hogy például a profiljukat vagy az adataikat nem lehet véglegesen törölni- mondta Balatoni Monika.
A fiatalok nyitott tekintettel gondolkodnak el azon, amikor szembesítjük őket, hogy vajon hányan olvassák végig a felhasználói szabályzatot egy-egy internetes felületen, amit azáltal, hogy kipipálnak, saját maguk adnak engedélyt személyes adataik betekinthetőségére a világhálón. Ma virtuális térben élik a világukat a fiatalok.
„Véleményem szerint ezt a folyamatot nem lehet megállítani”- tette hozzá Balatoni Monika. Arra viszont lehet figyelmeztetni őket, hogy milyen komoly veszéllyel jár mindez. A mai fiataloknak ez egyfajta közösségi tevékenység, ők így osztják meg az élményeiket, egymással. Tehát, nem csak azért teszik fel a képeket, mert hencegni akarnak, hanem így informálják egymást. Hiszen nagyon sokszor esténként chaten keresztül kommunikálnak egymással- mondta az államtitkár.
Szintén riasztó adat, hogy a felhasználók a világon naponta 4,2 milliárd percet töltenek a Facebookon, és többszáz-millióan nézik meg a Facebook-profiljukat naponta. Ez nyilvánvalóan egy óriási adat, aminek nem kell, hogy tudatában legyünk. De azzal jó, ha tisztában van mindenki, hogy például a személyügyesek a 91%-a nézi meg a leendő munkavállaló a Facebook-profilját és a munkaadók hetven százalékát a látottak befolyásolják a döntésükben- hívta fel a figyelmet Balatoni Monika.
Tízből hét gyermek pedig sem tanárával, sem szüleivel nem beszél az interneten látott tartalmakról, ami az államtitkár szerint valós probléma, ezért a kormányzatnak kezelnie kell. Ez a 21. század nagy problémája és a törvényhozói oldalt sem menti fel a felelősség alól, hogy szabályozza az internettartalmakat vagy a tudatos internetezésre próbálja meg felhívni a figyelmet. Nem akarjuk megállítani ezt a folyamatot, hanem az ésszerű használatra szeretnénk motiválni- hangsúlyozta államtitkár. A bűncselekményeknél új kategória az internetes zaklatás, ami komoly probléma ma Magyarországon is.
Az államtitkár úgy fogalmazott: reményeink szerint heteken belül elfogadják az erről szóló törvényjavaslatot, amelyben harmadik pillérként jelenik meg a gyermekbarát internet. Elsősorban szolgáltatói oldalról hozunk egy olyan törvényi szabályozást, melyben ingyenesen kell biztosítani a felhasználók részére azokat a szűrőszoftvereket, amik a kiskorúak számára bizonyos tartalmakat és káros oldalakat kiszűrnek - mondta az államtitkár.
Balatoni Monika kiemelte: 2014. január 1-jétől a Magyarországon gyártott és forgalmazott játékszoftvereken is kötelező lesz a figyelmeztetés a 18 év alattiaknak nem ajánlott tartalmakra – ez elsősorban brutális vagy agresszív játékokra vonatkozik majd - fűzte hozzá az államtitkár.
A kormány elkötelezett a gyermekek és a kiskorúak védelmében, így várható a harmadik gyermekbarát törvény javaslatának kidolgozása tavasszal - fogalmazta meg jövőbeni terveit az államtitkár.
(MTV1 Ma reggel / Kossuth Rádió 180 perc)