A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium számára 2012 a gyermekbarát igazságszolgáltatás éve volt, 2013 pedig a gyermekáldozatok védelméről szól. Ehhez egy mesefigurát is hadrendbe állított a minisztérium – ezekről a témákról kérdezték a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában Balatoni Monikát, a KIM társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkárát.

A riport elején Balatoni Monika bemutatta KIMI-t. Ő „egy nagyon kedves kis figura, aki az Egyszervolt réten található a többi kisegér és manó között, az a jogi - nagy piros - sapkával rendelkező kisember, aki bármely gyereket helyettesítheti, akinek kérdései vannak az igazságszolgáltatással kapcsolatban.” Az államtitkár eloszlatta azt a feltételezést, hogy KIMI a KIM-re, azaz a Közigazgatási és Igazságügy Minisztériumra utal, „hiszen KIMI Ki és mi vagyok én?  bemutatkozó szlogenből jött létre.”

Balatoni Monika az egyszervolt.hu internetes meseportállal kapcsolatban elmondta: hiába találna ki a gyerekek számára érdekes és fontos üzeneteket a minisztérium, ha nem találja meg azokat a csatornákat, amin keresztül a célcsoportot leginkább el lehet érni. A kisgyermekeknél ez adott volt, hogy ezen a meseportálon, az animációkon és a népmeséken keresztül, akár már a korrupcióról is beszélhetnénk az ő szintjükön. A cél, hogy ezek közé a kis mesefigurák közé becsempésszünk olyan információt, ami a befogadó fél, azaz a gyerekek számára könnyen értelmezhető – mondta az államtitkár.

Balatoni Monika a Gyevi bíró című mesével illusztrálta a honlap hasznosságát, elmondta: a mesében KIMI érthetően elmeséli a bíróságok szerkezetét, elmondja, mit is csinál a bíróságon a bíró, az ügyész, illetve az ügyvéd, mit jelent az, hogy perirat. Hozzátette: „Alapszavakat használva egy nagyon jó promóciós anyagban figyelemfelkeltő, nagyon egyszerű animációs eszközökkel tudunk kooperálni az információ átadásával.”

A minisztérium programja megvalósításához partnerként csatlakozott az MTVA. A közszolgálati csatornák különböző felületeivel, többek között a Petőfi Rádióval. A KIM Jogom van tudni címmel egy nagyon sikeres program, mely a középiskolásokat célozza, így ezek a felületek, mint a Petőfi Rádió, még nagyobb és szélesebb spektrumot biztosítanak.

Az államtitkár a tervekkel kapcsolatban jelezte: a minisztérium egy történetíró pályázatot fog útjára bocsátani nyár elején az Egyszervolt segítségével, szeptemberben pedig az M2 csatornával a KIMI perceken keresztül következik ennek folytatása. A pályázat lényege, hogy a gyerekek meséket, történeteket írhatnak, melyekben remélhetőleg megpróbálják megfogalmazni a maguk élethelyzeteit és életeit, esetleg ennek oldásaként ezeket a meséket, történeteket a be tudjuk gyűjteni, és ahol szükség van segítségre, ott már orvosolni is tudják.

(Kossuth Rádió 180 perc)