A délkelet-európai államokkal való együttműködés fontosságát hangsúlyozta a schengeni térség államainak biztonsága érdekében Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára a montenegrói Budvában rendezett tanácskozáson, ahol a részt vevő délkelet-európai államok nyilatkozatot fogadtak el a szervezett bűnözés elleni regionális együttműködésről.

Rétvári Bence az MTI-nek adott nyilatkozatában elmondta: a montenegrói városban a délkelet-európai együttműködési folyamat bel- és igazságügy-minisztereinek rendeztek kétnapos tanácskozást. Magyarországot mint az EU soros elnökét hívták meg, a konferencia témája a szervezett bűnözés elleni fellépés volt.

A bel- és igazságügyi tanács - az EU bel- és igazságügyi miniszterei - soros elnökségét betöltő Magyarország nevében az államtitkár a tanácskozáson elmondta, hogy a schengeni térség államainak biztonsága érdekében különösen fontos az együttműködés a délkelet-európai államokkal. Az együttműködés konkrét formájaként sorolta fel az információcserét, az ellenőrzött szállítást, a közös bűnfelderítő csoport létrehozását, valamint fedett nyomozók alkalmazását. Ezeket az eszközöket már a bűnmegelőzés és a bűnfelderítés során alkalmazhatják.

Az államtitkár kihangsúlyozta: nagy előrelépés volt a térség államait érintő, a szervezett bűnözés elleni küzdelem területén történő együttműködés megerősítését szolgáló Délkelet-európai Rendészeti Központ létrehozásáról szóló nemzetközi egyezmény, amelyet Bukarestben, 2009 decemberében Magyarország és Románia mellett Albánia, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Horvátország, Macedónia, Moldova, Montenegró, Szerbia es Törökország irt alá.

Fontosnak tartotta, hogy el kell kerülni új struktúrák létrehozását, a magyar EU-elnökség álláspontja szerint a végrehajtásra kell összpontosítani, amelynek kapcsán Magyarország kiemelkedően fontosnak tartja az eddig létrejött nemzetközi egyezmény szerepét.

Magyarország számára azért különösen fontos a térség stabilitása, mert egyike azoknak az EU-tagországnak, amelyek földrajzilag a legközelebb helyezkednek el a régióhoz. "Bízunk benne, hogy Horvátország mielőbbi teljes jogú EU-tagsága a többi országot is újabb erőfeszítések meghozatalara ösztönzi az igazságügy területén is" - fogalmazott az államtitkár.

A tanácskozáson a délkelet-európai államok igazságügyi miniszterei - mely országok között EU-tagok és unión kívüli országok is megtalálhatóak - közös nyilatkozatot fogadtak el. Ennek célja a délkelet-európai országok szervezett bűnözés elleni regionális együttműködésének és koordinációjának megerősítése. A miniszterek ebben kifejtik, hogy a szervezett bűnözés nem állítható meg sikeresen nemzeti szinten, szükség van az országok közötti igazságügyi együttműködésre és tapasztalatcserére.

A hatékonyság javítása érdekében készek az EU-tagok "legjobb gyakorlatainak" átvételeire. A legfontosabb visszaszorítandó bűncselekmények között sorolják fel a drogkereskedelmet, az emberkereskedelmet, a fegyverkereskedelmet, az autócsempészetet, a gazdasági bűncselekményeket és a pénzmosást, valamint a számítógépes bűnözést.

Az államtitkár azért tartotta különösen fontosnak Magyarország részvételét a tanácskozáson, mert, mint rámutatott, "hazánk a balkáni állam legjelentősebb befektetője". Magyar cégek, illetve leányvállalataik piacvezetők a telekommunikáció, a bankszektor es a bányászat területén, valamint jelentős további magyar beruházások várhatóak az energiaszektorban is az 5 éve függetlenné vált államban. A kétoldalú kapcsolatok ápolása mindkét országnak fontos érdeke - hangsúlyozta.

(MTI, kormany.hu)