Az államot úgy kell alakítanunk, hogy a befektetők partnert érezzenek benne, ne pedig egyfajta bürokratikus féket - mondta Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára szerdán egy német-magyar konferencián, Veszprémben.

A Bakony-Balaton német-magyar konferencia a gazdaságról, tudományról, turizmusról és vidékfejlesztésről című fórumon az államtitkár kijelentette: Magyarország számára kulcsfontosságú a német együttműködés; példát vehetünk arról is, ahogy a német gazdaság és a közigazgatás eredményesen képes együttműködni.

Emlékeztetett arra, hogy a parlament egyetértésben fogadott el nemrégiben határozatot a német-magyar stratégiai együttműködés 20 évéről.

A bürokrácia csökkentése a megújuló államigazgatásban című előadásában azokat a kormányintézkedéseket ismertette az államtitkár, amelyek egyszerűsítették az ügyintését. Ide sorolta egyebek mellett a minisztériumok számának csökkentését, az elavult jogszabályok hatályon kívül helyezését, a kormányhivatalok, a kormányablak felállítását.

Háromezer német vállalat működik Magyarországon, és ezek nagy része kis- és középvállalat, amelyek a helyi szinten túl alig ismertek, de 300-400 ezer magyar munkavállalónak biztosítanak munkahelyet - mondta Gabriel A. Brennauer, a német-magyar kereskedelmi kamara ügyvezető igazgatója az MTI-nek.

A Magyarországon befektetett német tőke 17 milliárd euró, aminek fele a feldolgozóiparban talált helyet magának.

Németország és Magyarország között régi a gazdasági, mezőgazdasági kapcsolat, állategészségügyi területen pedig példaértékű az együttműködés - jelentette ki Kardeván Endre, a Vidékfejlesztési Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős államtitkára a rendezvényen.

Németország Magyarországnak stratégiai partnere az élelmiszeripar területén is - szögezte le az államtitkár, aki megerősítette: leginkább a magas feldolgozottságú magyar élelmiszerek eladhatók Németországban.

(MTI)