A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Ostrakon Szakmai és Kulturális Napok megnyitóján Rétvári Bence parlamenti államtitkár, a kerület országgyűlési képviselője köszöntötte a diákokat. A két héten át tartó előadássorozatokkal és közönségbeszélgetésekkel tarkított eseménysorozat szerdai programján a négyszáz fős előadó megtelt. Mihalovics Péter az Új Nemzedék Jövőjéért Program koordinációjáért felelős miniszteri biztos előadásában elmondta, hogy a kormány ifjúságpolitikai programjába „becsatornázták” a fiatalok érdekeit és így egy olyan program született, amelynek a megalkotásában a fiatalok nem csak jelképesen vehettek részt, hanem ténylegesen segíthették is azt.

Rétvári Bence beszédében felhívta az egyetemi hallgatók figyelmét: a közszolgálati pályára lépők az egész országnak dolgoznak majd. A kormány mindent megtesz, hogy stabilitást és kiszámíthatóságot biztosítson a szektorban dolgozók vagy az ott elhelyezkedni készülők számára. ”Pályaválasztáskor el kell dönteni, a piaci szférát vagy a közszolgálatot tartjuk értékesebbnek. Ha az utóbbit választjátok, sose felejtsétek el, itt a főnököd maga az állam, és ennél befolyásosabb főnököt nehezen szerezhet valaki magának. Itt nem egy cégért kell dolgozni, hanem magáért az államért” – fogalmazott Rétvári Bence.

fotó: Botár Gergely

A parlamenti államtitkár elmondta, hogy a közigazgatásban, a közszolgálatban minden lépésnek és intézkedésnek a végső célja, hogy tízmillió polgár életét jobbá tegyék. A kormány azon dolgozik, hogy a hallgatók olyan közszolgálati pályára lépjenek ki, amely élethosszig biztonságot garantál, akkor, ha ők is partnerek abban, hogy képezik önmagukat. A közigazgatásban dolgozni alázatot és komoly empátiát igényel – hangsúlyozta. Előadása végén Rétvári Bence beszélt a fiatalok számára indított közigazgatási programokról is. Mint kifejtette: a "Regeneráció" elnevezésű program általános betekintést kínál a közszolgálat működésébe, a Magyar Közigazgatási Ösztöndíjban részesülők pedig féléves magyarországi gyakorlat után néhány hónapot uniós államigazgatási szerveknél töltenek.

Rétvári Bence (fotó: Botár Gergely)

Mihalovics Péter a kormány által a közelmúltban elfogadott Új Nemzedék Jövőjéért Program megalkotásának folyamatát ismertette a hallgatókkal. ,A keretprogram megalkotása  2011.februárjában indult, egy előzetes felmérést készítettek, melynek során nagyjából 1500 fiatalt kérdeztek meg arról, hogy mit tartanak életük, jelenlegi élethelyzetük legnagyobb problémájának, és szerintük miként tudnák ezt megoldani. Ezután a beérkezett válaszok tematizálása következett, így alakult ki tavaly nyárra az Új Nemzedék Jövőjéért vitairat, ami 10 fontos problémakört taglalt. „A vitairatot 2011 nyarán mutattuk be, majd egy országos konzultáció indult, ahol minden régióközpontban konzultáltunk a szakmai szervezetekkel. A társadalmi egyeztetés során mindenkinek lehetősége nyílt rá, hogy érdemileg hozzászóljon a programhoz, ezt az interneten, de a konzultációk helyszínén is megtehette.” – mondta el a miniszteri biztos. Ezt követően került sor a nemrég bemutatott keretprogram megalkotására. „Egy olyan programot szerettünk volna, ami egyrészt elfogadott az ifjúsági szakma részéről, másrészt reális megoldásokat tartalmaz, harmadrészt nem a központi költségvetés terhére tartalmaz javaslatokat” – hangsúlyozta Mihalovics Péter.

Mihalovics Péter (fotó: Botár Gergely)

Az Új Nemzedék Jövőjéért Programban a vitairat alapján 4 fő beavatkozási terület rajzolódott ki: az Állampolgárság, az Otthon, a Karrier és a Szabadidő. Végig két elv mentén gondolkodtunk - mondta,  az egyik, hogy a fiatalok Magyarországon képzeljék el a jövőjüket, a másik, hogy a saját versenyképességük javítása által, az ország versenyképessége is javuljon.  A tapasztalok alapján egy mai fiatal életében az egyik legnagyobb probléma  az egzisztenciateremtés nehézsége, ami majdnem minden egyéb probléma forrása is egyben.  Így a Tudatos karriertervezés modellprogramja életvezetési és pályaválasztási segítséget kíván majd nyújtani a fiataloknak három fő életszakaszban: 16 éves korban, az egyetem első éve után, illetve az egyetem utolsó éve előtt. Nemcsak az elhelyezkedésben kell  segítséget nyújtani, hanem az átképzéssel, továbbképzéssel és vállalkozással kapcsolatos tervekben is. A karrieréletpálya-modell felállításának célja, hogy a tanulmányait folytató fiatal még a döntés előtt rendelkezzen a továbbtanulással és munkavállalással, a vállalkozásindításával, vagy akár pályaváltással kapcsolatos releváns információkkal.

A miniszteri biztos szerint „a program tehát segíthet abban, hogy egy olyan Magyarországban éljünk, ahol a fiatalok törődnek hazájukkal, és pontosan tudják azt is, hogy hazájuk is törődik velük.”

További részletek: www.ujnemzedek.hu

(kormany.hu)