Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára Brüsszelben a "Mit tudnak az európai fiatalok a totalitárius rezsimekről?" címmel rendezett konferencián kiemelte: meg kell ismertetni a világot 40 év kelet-európai történéseivel.

Az Európai Parlamentben épületében rendezett eseményen elmondta, hogy elkészült az első tervezete annak az európai uniós tanácsi anyagnak, amely a totalitárius rezsimekre vonatkozó emlékezésről, az emlékezet fenntartásáról szól.

Az államtitkár elmondta, hogy februárban a magyar elnökség már az uniós igazságügyi miniszterek tanácskozásának napirendjére tűzte az ezzel kapcsolatos európai bizottsági jelentést. Rétvári Bence szólt arról is, hogy olyan anyagok, programok elkészítése a cél, amelyek a mai fiataloknak is bemutatják a rezsimet, és elriasztják őket ezeknek az eszméknek a követésétől. Az uniós keretek alapján lehetőség van arra, hogy nemcsak politikai, hanem tudományos vagy ismeretterjesztő jellegű terveket is kidolgozzanak.

Az "Európa a polgárokért" program négy százalékát például ilyen jellegű kezdeményezésekre kell fordítani, és a Média 2007 programból szintén lehet hasonlókat finanszírozni. Az államtitkár beszélt arról is, hogy be kell látni: a nyugat-európai országoknak nem áll rendelkezésükre ugyanaz a személyes, szomorú tapasztalat, mint Kelet-Európában, ők nem éltek a kommunizmusban.

Ezért az az egyik feladat, hogy Közép-Európában közös platformba tömörítsék az ismeretterjesztéssel foglalkozó intézeteket, és Európa nyugati felén is bemutassák, mi történt itt 40 évig. Ennek köszönhetően remélhetően arra is fogékonyabbak lesznek, hogy a nácikkal együtt a kommunista eszmék követését is büntetőjogi eszközökkel tiltsák.

(kormany.hu)