Esztergomban befejezte munkáját a Magyar Levéltárosok Egyesülete és a megyei levéltár konferenciája, mely a kommunizmus nevében elkövetett bűnök és az állampárti diktatúra történetének feltárásával foglalkozott. A rendezvényen felszólalt Rétvári Bence parlamenti államtitkár is.

"A levéltárosok a tények emberei. Ha valaki alaposan meg akar érteni egy korszakot, végül mindig a levéltárosok által őrzött iratokhoz, az általuk feltárt tényekhez fog eljutni" - mondta bevezetőjében Rétvári Bence KIM államtitkár, aki kifejtette, hogy a kommunista rendszer kártétele napjainkig ér. Az iratmegsemmisítések miatt nincs mód a teljes igazság kiderítésére. A kommunista rendszer aktív működtetőiről sosem fog pontosan kiderülni, hogy mit tettek, a vagyonukat hogyan szerezték. Mindenki számára fontos, hogy feltárjuk a kommunista múltat, ezért kerül a Parlament őszi napirendjére a Nemzeti Emlékezet Bizottság létrehozásának kérdése, melynek, többek között feladata lesz, hogy területenként, ágazatonként, megyénként összeállításokat közöljön a korszak, a rendszer működéséről, működtetőiről, felelőseiről.

A csütörtöki előadások részben nemzetközi kitekintést tettek a csehországi, szlovákiai kutatási lehetőségekre, az 1944-45-ös délvidéki magyar tragédia áldozatainak azonosítására, a kárpátaljai iratfeltárások akadályaira, illetve a nyugati magyar emigráció történetére vonatkozó kutatásokra.

A délután folyamán, a levéltáros előadók mellett megszólalt Gulyás Gergely országgyűlési képviselő, aki a kommunista múlt feltárásával és a szükséges jogszabályi változtatásokkal kapcsolatban fejtette ki véleményét. "A kommunista rendszer működése nem lesz úgy rekonstruálható - mondta a képviselő -, hogy az egyéni felelősség minden esetben megállapítható legyen. Reális esély arra van, hogy egy szakemberekből álló bizottság fel tudja tárni a kommunista időszak működésének egészét, úgy, hogy ahol a felelősséget egyénileg meg lehet állapítani, ahol egy-egy ügynök tevékenységét nyilvánosságra lehet hozni, ott az adatvédelmi korlátozásokra is tekintettel ezt megtegye. Ebben a tekintetben elsőként a közszereplők kell, hogy sorra kerüljenek."

Az esti kerekasztal beszélgetés levéltáros résztvevői egyetértettek abban, hogy tágítani kell a tudományos kutatók lehetőségeit, biztosítva számukra a szenzitív személyes adatok megismerését is. A pénteki zárónapon az egyháztörténeti kutatások kerültek a középpontba. Az előadások érintették a politikai rendőrség egyházakkal kapcsolatos iratainak kutatási nehézségeit, és az egyházi témájú minősített iratok felülvizsgálatát a Külügyminisztérium gyakorlatában. Arra is választ kerestek, miért ügynökközpontú a jelenkori magyar történetírás.

(MTI)