Fontos látni, hogy a kegyetlenség, a gonoszság a történelemben soha nem ismert határokat a gyerekekkel szemben sem – hangsúlyozta Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára a „Gyermeksorsok a horogkereszt és a sarló-kalapács árnyékában” című emlékkonferencián szerdán, a Honvéd Kulturális Központban.

A mai megemlékezés – rendhagyó módon - egyszerre szól a kommunizmus és a holokauszt áldozatairól – emlékeztetett Rétvári Bence, hozzátéve, hogy ma már emberélet és emberélet között nem teszünk különbséget. Ezzel kapcsolatban felidézte: nagyon előremutató a soros elnökség alatt, Lengyelországgal és Litvániával közösen előterjesztett javaslat – amit az unió el is fogadott –, mely augusztus 23-át a totalitárius diktatúrák áldozatainak európai emléknapjává nyilvánította.

fotó: Árvai Károly

Beszédében hangsúlyozta, hogy van az emberekben egy szunnyadó kegyetlenség, ami néha átveszi a hatalmat. Ezekben a rendszerekben az emberi méltóság sárba tiprása a közös jegy.

Az államtitkár arról is beszélt, hogy a gyermekekkel szembeni bánásmód jól jelzi egy társadalom belső erkölcsiségét, jogállamiságát, hiszen az állam is a védtelenek megsegítéséért jött létre. Egy rendszer nem épülhet arra, hogy azokat védje, akik erővel teszik magukévá azt. Leszögezte, hogy velejéig romlott az a rendszer, mely a gyerekekkel, mint legvédtelenebbekkel szemben közömbös, hiszen – mutatott rá - ők szenvedik el leghamarabb a diktatúra kegyetlenségeit.

Rétvári Bence emlékeztetett arra, hogy tavaly Magyarországon tizenötezer bűncselekményt követtek el gyermekek sérelmére. Mint mondta, akkor jár el helyesen egy állam, ha súlyosabban büntetik ezeket az eseteket.

Rétvári Bence (fotó: Árvai Károly)

Ugyanolyan fontos, hogy kiskorú áldozatok számára ne jelentsen újabb traumát az ügy kivizsgálására irányuló jogi eljárás. Ennek érdekében, mintegy féltucatnyi gyermekbarát meghallgató szobákat alakítottak ki, 2014-ig pedig az összes megyei rendőrkapitányságon kialakítanak egy ilyet – fogalmazott az államtitkár.

Rétvári Bence zárszóként aláhúzta, hogy nem elég megemlékezni a múlt eseményeiről. Ma is fel kell ismerni, hogy Európában, rendszerszinten ezek a devianciák ugyan kihaltak, az egyén szintjén azonban még mindig léteznek. Tőlük kell a jog demokratikus eszközeivel megvédeni a gyerekeket – nyomatékosította.

(kormany.hu)