Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára az új alkotmánnyal kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy a tervek szerint az új alaptörvényben kiszélesedhet a védendő társadalmi csoportoknak a köre, beemelnék a nők, az anyák és a fiatalok mellé az időseket és a fogyatékkal élőket is.

Az elképzelések szerint az új alkotmány egy rendelkezése deklarálhatná, hogy külön intézkedésekkel kell védeni az anyákat, az ifjúságot, az időseket és a fogyatékkal élőket, ez az Európai Uniós Alapjogi Chartája alapján kerülhetne az alaptörvénybe. Ez azért is lenne fontos, mert amellett, hogy az alkotmány kitér a nők és férfiak megkülönböztetésének tilalmára, a nőket külön védeni kívánja gyermekvállalásuk idején.

Az idősek és a fogyatékkal élők helyzetükből adódóan különösen kiszolgáltatott helyzetben vannak, ezért rájuk az államnak még fokozottabb figyelmet kell fordítania. Az alkotmányba való beemelésük, mint védendő csoport, elősegítheti az esélyegyenlőség biztosítását, mert ezáltal az állam kötelességévé válna, hogy konkrét intézkedéseket tegyen védelmükben. E csoportok törvényi keretek közötti eltérő támogatása nem jelent diszkriminációt, hiszen pozitív diszkriminációt fogalmazna meg, ami megengedhető és elfogadható.

Az új alkotmány szabályozási elveiről szóló határozati javaslatot az Országgyűlés valószínűleg március elején fogadja el, amely alapján a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium el tudja készíteni a normaszöveg tervezetét. Március 15-e után ezt a tervezetet fogja tárgyalni a Parlament. Döntés április 25-én, húsvéthétfőn várható.

Az Országgyűlés munkája mellett széleskörű társadalmi párbeszéd és nemzeti konzultáció is indul.

(kormany.hu)