Európa akkor tudja kultúráját megőrizni, ha erős keresztény gyökerei vannak - emelte ki Rétvári Bence a Jogunkban áll Krisztus-követőnek lenni! címmel rendezett konferencián, Budapesten.

Rétvári Bence kifejtette, hogy Európa akkor tudja a kultúráját megőrizni, ha keresztény kultúráját akarja megőrizni. Akkor tud akár a muzulmán vagy bármely más térhódítással szemben fellépni, ha megerősíti a keresztény gyökereit. Szerinte csak az erős keresztény gyökerek tudják Európát is megvédeni, a világnézeti semlegesség soha. Az ateizmus a hitet sohasem fogja legyőzni, eddig mindig a hit győzedelmeskedett a történelem során. A hitnek nagyon sok létezési formája van, de mindig minden társadalomban, kultúrában a hit volt az, ami megteremtette az adott társadalmat és kultúrát, illetve megalapozta a közösségi értékeket. Szerinte ateizmussal semmilyen vallási felekezetet nem fognak tudni legyőzni, világnézeti semlegességgel ebben a küzdelemben eleve kudarcra van ítélve mindenki. Kitért azokra a hírekre is, amelyek arról szólnak, hogy egyes európai országokban hogyan tiltják be a burkát, a csadort, szerinte sok állam e téren hibás irányt követ és nem jó, ha bárhol bárkinek a vallási rítusait, szokásait vagy szertartásait korlátozzák.

Latorcai Csaba nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár előadásában hangsúlyozta, hogy a kormány elkötelezetten kívánja szolgálni a civil szervezeteket és köztük a vallási célú egyesületeket is annak érdekében, hogy működésük stabil, finanszírozásuk kiszámítható legyen. Felhívta a figyelmet, hogy a rendszerváltozás óta eltelt mintegy két évtized során felhalmozódó tapasztalatot átültették a jogszabályokba, egyszer s mindenkorra tiszta helyzetet teremtve a húsz évvel ezelőtt és az azóta megalkotott – civil szempontból – legfontosabb jogszabályokban.

A kormány szándéka egy olyan keretjogszabály megalkotása volt, amely korszerű jogi keretek biztosításával támogatja a civil szektor erősödését, elősegíti a civil szervezetek működési környezetének fejlődését.  Fontos cél volt az is, hogy irányt mutasson a bíróságok és egyéb állami, önkormányzati szervek, – civil szervezetekkel kapcsolatos – egységes jogalkalmazói gyakorlatának kialakításához, csökkentse a civil szervezetek adminisztrációs terheit, átláthatóbbá tegye a jogi környezetet, alkalmazhatóbbá a jogszabályok előírásait. Ennek megfelelően mára olyan jogszabályi keretei, törvényi garanciái vannak a civil szervezeteknek, amelyek nem hátráltatják, hanem erősítik a valóban tenni akarók lehetőségeit.

A helyettes államtitkár kiemelkedő jelentőségűnek nevezte, hogy Országgyűlés a civil társaság formájának létrehozásával elismerte azt a sokszínű közösségi életet, amely Magyarországon virágzik, működésüknek pedig teret engedett az adminisztratív korlátok lebontásával. Ezzel egy olyan rendkívül rugalmas szervezeti keret jött létre, amely létrehozásához, így az egyesülési jog gyakorlásához nem szükséges különleges pénzügyi és jogi szakismeret.

(kormany.hu)