Raoul Wallenberg születésének 99. évfordulóján „Életmentő vízumok - Diplomaták az élet szolgálatában” címmel nyílt kiállítás a Holokauszt Emlékközpontban. A diplomata tiszteletére rendezett ünnepélyes megemlékezésen részt vett többek között Rétvári Bence, a KIM parlamenti államtitkára is.

A kiállítás az emberiség jó oldalának állít emléket, annak, hogy a szeretet erejét nem lehet legyőzni - kezdte beszédét az államtitkár. A vészkorszak alatt a zsidókat mentő külföldiek különböző háttérrel és életúttal érkeztek hazánkba, de a bajban mindannyian ugyanazt választották: az emberiség és a szeretet erejét - fogalmazott Rétvári Bence.

Rétvári Bence (fotó:Horváth Ernő)

Az államtitkár emlékeztetett: a holokauszt után ötven-hatvan évvel később, hazánktól alig pár száz kilométerre tízezreket öltek meg és százezreket üldöztek el otthonukból a gyűlölet erői nemzetiségi és vallási konfliktusokban. Ezért is fontos bemutatni pozitív példaként azokat az embereket, akik a saját életüket kockáztatták, hogy idegeneket mentsenek meg a biztos haláltól - mondta Rétvári Bence.

fotó:Horváth Ernő

A megemlékezésen beszédet mondott Dr. Székely János, az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye püspöke, Pritz Helga főosztályvezető-helyettes és Agnes Hirschi, a budapesti embermentésben kitűnt Carl Lutz diplomata leánya is.

A svéd diplomata zsidók ezreit mentette meg a deportálástól a vészkorszak alatt Magyarországon. Születésnapja, augusztus 4-e Magyarországon hagyományosan a Humánum Napja. Raoul Wallenberg és társai embermentő tevékenységére emlékezünk ezen a napon, mindazokra akik a vészkorszak idején önzetlenül mentették embertársaikat.

(kormany.hu)