Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára ma a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában beszélt arról, hogy szerdán ismét tárgyal a kormány a devizahitelesek megsegítéséről.
Az államtitkár felidézte, hogy az elmúlt hetekben a kormány, főleg a nemzetgazdasági miniszter, Varga Mihály is több irányban folytatott tárgyalásokat, egyrészről a Bankszövetséggel, másrészről pedig a devizahitelesek képviseletében megszólaló civil szervezetekkel. Varga Mihályhoz hasonlóan a civilek is több helyen jártak, egyrészt megkeresték a Nemzetgazdasági Minisztériumot, ahol ki fogják dolgozni a fő közgazdasági modellt az adott problémának a megoldására, mely várhatóan teljes megoldást fog jelenteni mindenki számára. Másrészt jártak a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumban is, ahol arról egyeztettek, hogy milyen jogi megoldások lehetségesek, akár az Alaptörvény, akár a Polgári Törvénykönyv alapján. Harmadik - tervezett - állomásuk pedig a Bankszövetség lesz, mellyel a kormány is tárgyalt korábban.
Az államtitkár elmondta, hogy a végső megoldás akkor születik meg, amikor kidolgozzák az a gazdasági, jogi megoldást, amellyel valóban mindenkinek segíteni tudnak, aki még mindig ezzel a problémával küszködik. Hozzáfűzte, hogy a kormány már jelentős segítséget nyújtott eddig is a végtörlesztéssel vagy az árfolyamgáttal, melyekkel családok százezrei jutottak ki a devizahiteles csapdából.
Ha jogilag értékeljük, akkor a felelősség valamelyest megosztott, hiszen a bankok nagyon hibás terméket kínáltak az embereknek. Az akkori Gyurcsány-Bajnai kabinet engedte, hogy 140-szeresére nőjön a devizahitel állomány. Tehát óriási szabályozási hiba volt, a korábbi kormány az állam nevében gondatlanul járt el, nem volt eléggé figyelmes. Politikai célokból, aktuális gazdasági rövid távú érdekből hosszú távon egy óriási kockázatot vállalt – magyarázta Rétvári Bence. Felhívta a figyelmet továbbá arra, hogy a hitelfelvevőknél is igazságosnak kell lenni, hiszen felelőssége van a devizát felvevőknek is, hiszen sokan forinthitelt vettek fel, és nem lenne igazságos, ha a forinthitelt felvevők hátrányosabb helyzetbe kerülnének. Ezt a hármas egyensúlyt és ezt a kármegosztást kell valamelyest a kormánynak a következő ülésén vagy ülésein mérlegelni és döntést hozni, de az a lényeg, hogy mindenkin kíván segíteni a kormányzat, aki devizahitel miatt most nagy bajba került.
Arra a kérdésre, hogy milyen megoldás fog születni, az államtitkár elmondta: az a legfontosabb a kormány döntésénél, hogy legyen figyelemmel a többi, már meglevő megoldási javaslatra. Fontos azt látni, hogy már eddig is van több mód, amelyekkel nyilván lehet változtatni, és kell egy ilyen teljesen új mértékű, új konstrukciójú segítség is, de az a lényeg, hogy itt több hangszeren játszik a kormány és ezeknek összhangzata kell, hogy az legyen, hogy mindenki, aki bajba került, azok közül mindenki megoldást és kiutat talál – mondta Rétvári Bence.
Elmondta, hogy százezres nagyságrendű problémákról van szó, de korábban százezres volt a megoldás is. 170.000 ember került ki ebből a csapdából a végtörlesztés révén és majdnem ugyanennyi az árfolyamgáttal. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium a jogi megoldásokat nézi. Itt két klasszikus, már évezredek óta is létező jogelvet kellett egymásnak vetni, mindkettő a mostani Alaptörvényben és a Polgári Törvénykönyvi szabályozásban szerepel. Az egyik az úgynevezett pacta sun servanda, tehát a szerződéseket teljesíteni kell. A felek között a szerződés törvényerővel bír. A bankok elsősorban ezen az állásponton vannak, tehát ami abban le van írva, akár apró betűkkel is, azt úgy, ahogy van, be kell tartani. De van egy másik alapelv is – tette hozzá -, a clausula rebus sic stantibus, amelyik azt tartalmazza a mostani Polgári Törvénykönyvben is, hogy ha a szerződés megkötése után a külső feltételekben olyasfajta radikális változás következik be, amely teljesen új helyzetet eredményez, akkor ezeket a szerződési feltételeket át lehet és át kell tárgyalni. Ilyen szempontból jogi megalapozottsága teljes mértékben van a kormány szándékainak és a megfelelő jogi eszközöket meg lehet találni, csak a célt kell pontosan definiálni közgazdaságilag, gazdaságilag - ezt fogja a Nemzetgazdasági Minisztérium megtenni.
Az államtitkár hozzátette, hogy a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumban a Polgári törvénykönyv jogszabályai szerint megtalálják a törvényes lehetőségét és módját annak, hogy azt a gazdasági modellt törvényi szinten, törvényi erővel be lehessen vezetni, hiszen a jog teljes mértékben figyelemmel van ezekre a megváltozott körülményekre, és ezeket a szerződött feleknek is figyelembe kell venni.
(Kossuth Rádió, 180 perc)