Rétvári Bence parlamenti államtitkár hétfő este a Hír TV Magyarország élőben című műsorában beszélt a választásokra való felkészülésről, a Marx-szobor eltávolításáról és a Politikatörténeti Intézet iratainak átadásáról.

Az államtitkár felelevenítette, hogy levelet írt Fodor Gábornak, melyben arra kérte, hogy rendezze korábbi pártja, az SZDSZ ötszázmillió forintos adósságát, mert most az a tízmillió ember fizeti ki ezt helyettük, akiknek egy részének a szavazatára ő maga is számít. A kérés megvalósíthatóságát Rétvári saját párjával igazolta, elmondta: „nekünk is volt olyan időszakunk, amikor elég sötét volt a KDNP-nek két-három éve, amikor rengeteg adósságot halmoztak föl azok, akiket utána bíróság mozdított el a párt éléről. De a KDNP - mielőtt visszaült volna a parlamentbe a képviselőivel - rendezte az adósságait, kifizette azt, amit egyébként egy illegitimnek is tartható vezetés halmozott föl, és csak utána kezdtük meg a politikai tevékenységet a parlamentben.” Fodor Gábor részéről - aki most a Magyar Liberálisok Pártjának vezetőjeként száll ringbe, és van kiemelkedő helyen az MSZP, és egyéb szervezetek listáján - azonban nem érkezett válasz.

Az államtitkár szerint most kiderült, hogy az SZDSZ, a liberálisok még rosszabb gazdák, mint az általuk vezetett állam volt, mert nem csak hogy az államot óriási adóssággal hagyták ott, hanem a saját pártjukat is gigantikus adóssággal hagyták maguk után.

A választásokra való felkészüléssel kapcsolatban Rétvári Bence elmondta, hogy mindenképpen szükség van minél több aktivistára, hiszen nagyobbak lettek a választókerületek, és úgy gondolják, az a leghatékonyabb kampány, ha ki-ki maga szabadidejében elmegy, és a saját ismerőseit, szomszédait megpróbálja meggyőzni abban a kérdésben, hogy a Fidesz-KDNP-re szavazzanak. Számukra ez a leghitelesebb. Úgy gondolja, hogy nem szabad támogatóiknak abba a hibába esni, mint 2002-ben, amikor úgy gondolták, hogy a politikusok majd elegendőek lesznek a győzelemhez.

Ennek a választásnak a megnyeréséhez összefogásra van szükség. Gyurcsány Ferencnek a politikai fellépése, és hogy maga alá gyűrte az egész baloldalt, szintén aktivizálja a Fidesz-KDNP tábort. Az államtitkár nagyon fontosnak nevezte, hogy megvédjék az elért eredményeket, melyhez 100 ezer aktivistára lesz szükségük, ezért továbbra is várják, hogy mindenki jelentkezzen. Bíznak benne, hogy mire a kampánynak az igazi, aktív részéhez jutnak, meglesz a százezer aktivista, mert velük együtt szeretnénk a kampányt megvívni.

A műsorban a Politikatörténeti Intézettel (PTI) kapcsolatban is kérdezték az államtitkárt, aki korábban felszólította az intézetet iratai átadására, melyre azt a választ adták, hogy törvénytisztelő intézményként eleget tesznek a kérésnek, amennyiben a végrehajtáshoz szükséges feltételeket az illetékes hatóság biztosítja. Ugyanakkor a főigazgató azt is közölte, hogy az iratok állami levéltári elhelyezésének semmi más értelme nincs, mint a PTI ellehetetlenítése. Az erről szóló törvény most úgy rendelkezett, hogy az MSZP terhes múltjáról szóló iratokat ne egy magánlevéltárban őrizzék, hanem egy közlevéltárban, a Magyar Nemzeti Levéltárban legyenek elraktározva, így közlevéltári  körülmények között legyenek látogathatók, kutathatók mindenki számára. Ezt a törvényt azonban a PTI megtámadta az Alkotmánybíróságnál, de nem jártak sikerrel, ugyanis az AB a jogszabályt törvényesnek találta. Több mint egy éve lejárt a határidő, ameddig közlevéltárba kellett volna helyezni a magánlevéltári iratokat, az intézet azonban a törvény egyértelmű és alkotmányos szabályozása ellenére sem adja át az állami országos közlevéltárnak azokat, mintha olyan iratok lennének ebben, melyek tartalma valamilyen módon kínos lehet az MSZP politikusainak vagy az egész MSZP-nek – mondta Rétvári. Ezért kérik Mesterházy Attilától, hogy a Magyarországon hatályos törvényeket tartassa be a saját magánalapítványával, pártalapítványával és az ottani levéltárral is.

Az interjúban szó volt még az államtitkár Corvinus Egyetemnek küldött leveléről is, melyben kérte az intézmény vezetőjét, hogy távolítsák el a Marx-szobrot az egyetem aulájából. Az államtitkár felidézte, hogy Marx Károly munkásságát a Magyar Tudományos Akadémia is vizsgálta pár hónappal ezelőtt, ugyanis egy másik jogszabály, amelyik a kommunizmushoz köthető utcaneveknek az eltávolításáról szólt, már megnyitotta a lehetőséget, hogy tudományos szempontból értékelhetőek legyenek a múlt szereplői.  Az MTA aggályosnak nyilvánította, hogy Marxról nevezzenek el közterületeket, utcákat, tereket, hiszen az általa kidolgozott eszmerendszer és a negyvenéves kommunista elnyomás Magyarországon nagyon szorosan összefonódik. Marxnak nemcsak osztályharcos nézetei voltak, hanem ugyanolyan fajelméleti nézetei voltak, mint utána a 20. század nagy diktatúráinak. Aki ilyen nézeteket vall, az vállalhatatlan 2013-ban, 2014-ben – hangsúlyozta Rétvári Bence. Ezért kértük a Corvinus Egyetem vezetését, teljesen tiszteletben tartva az ő saját döntési lehetőségüket, de kifejezve azt az egyértelmű álláspontunkat, hogy ezek a nézetek, rabszolgaságról, színes bőrűekről, egyes népcsoportokról, népcsoportok kiirtásáról, elfogadhatatlanok a 20. század után, a 21. században – mondta, majd hozzátette: kérik, hogy a szobrot a Szoborparkba vigyék, és ne a Corvinus Egyetem aulájában tartsák.

(Hír TV Magyarország élőben)