Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára csütörtökön az M1 Az Este című műsorának vendége volt, amiben többek között arról is beszélt, hogy az Európai Bizottság osztja azt az álláspontot, hogy Írországnak ki kellene adnia az ír gázolót hazánknak.

Rétvári Bence elmondta, hogy Tobinnak így is, úgy is most már ezt a büntetést le kell töltenie Magyarországon vagy Írországban, de egyértelműen börtönbe kell vonulnia. Szerinte az a legfontosabb szimbolikus üzenete az ügynek, hogy előbb-utóbb ő sem kerülheti el ezt a büntetést. 2002-ben született meg az ítélet, tehát nagyon sok év eltelt, de ettől függetlenül mindenképpen valamilyen módon be kell, hogy vonuljon a börtönbe.

Hangsúlyozta, hogy Viviane Reding levelet írt Magyarországnak, amiben teljes mértékben osztja Magyarország álláspontját, és kimondja, hogy a magyaroknak van igaza az írekkel szemben. Örülünk, hogy végre most már nem politikai, hanem szakmai alapon a biztos asszony egyet tud érteni Magyarország álláspontjával – tette hozzá.

Felhívta a figyelmet, hogy ha az unió tényleg egy értékközösség, és a jogok érvényesülésének a közössége, akkor nem lehetséges az, hogy valaki mégis csak két embert, ha nem is egyenes szándékból, de gondatlanságból  egy közlekedési bűncselekményben megöl, ráadásul ez két kisgyerek volt, és utána ezért nem kapja meg a büntetését. Az unió nem asszisztálhat ahhoz, hogy valaki így kijátssza a törvényeket – vélekedett.

Rétvári Bence kifejtette: arról, hogy hogyan kap alkotmányos védelmet a rezsicsökkentés,  a végső döntést majd a frakció fogja meghozni és a parlament. Nagyon sok alternatívából lehet választani,  hiszen lehetséges az is, hogy - ahogy más törvényeknél is - kimondja az alaptörvény, hogy bizonyos fontos területeket sarkalatos törvényben kell szabályozni, és ha a legfontosabb szabályok egy ilyen kétharmados törvényben szerepelnek, akkor nyilvánvalóan egy feles többséggel egy később esetleg hatalomra kerülő szocialista kormány  nem tudja azt megtenni, amit megtett 2002 után. Az is lehet, hogy egy árképlet kerül akár alkotmányos, akár sarkalatos törvényi rögzítésre, vagy akár annak a kimondása, hogy a közműszolgáltatók nem termelhetnek profitot, hanem nonprofit jelleggel kell működniük, és a nyereséget a tulajdonosok nem vehetik ki ezekből a cégekből.

Arra reagálva, hogy az Alkotmánybíróság kimondta, hogy az alkotmánynak megfelelt az a döntés, amely megszünteti a korkedvezményes nyugdíjat bizonyos kiemelten veszélyes vagy nehéz szakmákban, az államtitkár elmondta, hogy a korkedvezményes nyugdíjak ügyében egy 2011 óta tartó vitának érkeztünk a végére, hiszen 2012-től számolta föl a kormány azt a rendszert, hogy akár életképes, jó egészségi állapotban levő 40 éves emberek is már nyugdíjat kapnak. Akkor egy óriási tüntetés-sorozat indult el, és most ezzel a döntéssel lényegében szinte az utolsó eljárás végére került pont. Kimondta az Alkotmánybíróság, hogy az, ami ellen akkor tiltakoztak,  egyáltalán nem volt alkotmányellenes, hiszen jogában áll a kormányzatnak, hogy ha valaki munkaképes és nem érte még el az öregségi nyugdíjkorhatárt, akkor a rájuk vonatkozó szabályokat megváltoztassák.

(M1 Az Este)