Levélben szavazhatnak a határon túli magyarok jövő tavasszal a parlamenti választásokon - most először –többek között erről is beszélt Rétvári Bence a KIM parlamenti államtitkára a TV2 Mokka című műsorában csütörtök reggel.

Rétvári Bence elmondta: több mint 230 ezer ember kapta meg a napokban a regisztrációhoz szükséges levelet, de ebben a körben nincs benne az a negyvenezer ember, aki kettős állampolgár és magyarországi lakcímmel is rendelkezik. 430 ezer fölött van azoknak a száma, akik már igényelték a kettős állampolgárságot - a korábbi állampolgárságuk mellé - tehát közel félmillió ember lesz az, akinek végül megnyílik a lehetőség arra, hogy akár a Kárpát-medencében, akár valahol a diaszpórában, vagy Amerikában,  Ausztráliában levélben szavazhasson.

Arra a riporteri kérdésre, hogy hogyan kerülhetők el a visszaélések, az államtitkár elmondta, hogy igyekeztek számos garanciát beépíteni a levélben való szavazás rendszerébe. Ilyesfajta szavazás 18 európai uniós országban van, és teljesen másként néz ki a korábban megszokottnál – tette hozzá.

„Az új rendszerben két boríték van. Van egy belső boríték, amely teljesen anonim és ugyanolyan mint az itthoni, tehát ott csak az adott pártot kell beikszelni - ugyanis ők egyéni jelöltre nem szavaznak, csak pártlistára.  A boríték lezárása után beleteszik azt egy másik borítékba, mely az ő személyes adataikat tartalmazza az azonosításhoz” – ismertette Rétvári Bence és hozzátette, „a választási irodában először a külső borítékot ellenőrzik, megnézik, hogy jól van-e kitöltve az illető neve, a személyazonosító okmányoknak a száma, az aláírása stimmel-e. Az adatok ellenőrzése után átadják a borítékot egy következő bizottságnak, amelyik utána majd a szavazatokat bontja föl. Tehát így nem találkozik a két adat - a név és a szavazat - viszont biztosított, hogy mindenki csak egyszer szavazhasson, és senki a másik nevében ne adhassa le a szavazatát.”
További garancia még a kettős állampolgárok által levélben elküldött szavazatok átvizsgálásához, hogy mind pártmegfigyelők, mind a pártlisták által delegált személyek ott lehetnek, sőt nemzetközi megfigyelők is érkezhetnek a felbontáshoz.
Ha valaki mégsem levélben akarja föladni szavazatát, akkor bemehet bármely a konzulátusra vagy bármelyik magyarországi választókerületbe és ott  is leadhatja szavazatát.

Az interjúban Rétvári Bence az augusztus elsejével megvont kommunista nyugdíjakkal kapcsolatban elmondta, hogy  a '90-es évek legelején már volt egy ilyesfajta felülvizsgálat, most annak a hibáit akarták kiküszöbölni, mert akkor „nagyon sokan csúsztak akkor át a rostán.”

„Most egy ötfős történsz és szakértői bizottság állt föl, ami majdnem egy évig vizsgálta a dokumentumokat, és megállapította,  hogy abból a több mint 1000-1100 emberből, aki ilyen nyugdíjpótlékot kap, ki az, aki valódi teljesítmény alapján, és ki az, aki csak a  párthűség miatt kapta” – mondta az államtitkár. A párthűség miatt 112 személytől vonják meg augusztus elsejétől a pótlékot, egyéb jogcímeken pedig 30 embernél született ilyen döntés.

Az új egyházügyi törvény legfontosabb változásairól is beszélt az államtitkár, mellyel a még felmerült konfliktusokat igyekezett a kormány  valamelyest rendezni, „azaz hogy nemcsak a törvénybe rögzített, bevett egyházak létezhetnek - ami több mint 30 - hanem  vallási tevékenységet végzőként szintén a bíróság is regisztrálhat olyan szervezeteket, akik nyilván már nemcsak egyesületként,  vallási egyesületként, kis csoportként, nem sportklubként, hanem vallás körként működnek.”

(TV2 Mokka)