A héten elfogadott Tavares-jelentéssel kapcsolatban kérdezték Rétvári Bence parlamenti államtitkárt az M1 Ma Reggel című műsorában csütörtökön.
Az államtitkár elmondta, hogy sem ez a jelentés, sem a korábbi jelentések nem tartalmaznak konkrét jogi sérelmet ezért nem is lenne indokolt semmilyen vizsgálat, vagy további monitoring-eljárás.
Rétvári Bence hangsúlyozta: már két év eltelt az alaptörvény elfogadása óta, a médiatörvény közel három éve lépett hatályba, ez idő alatt egyetlenegy olyan konkrét eset sem merült föl, ahol a sajtószabadságot megsértették volna, vagy egy újságírót bármilyen szankció ért volna. Konkrét jogsérelmet az Európai Parlamenti vitában sem tudtak felmutatni – jelentette ki az államtitkár.
Göncz Kinga véleményével kapcsolatban, mely szerint problémák lehetnek a jövő évi magyarországi választásokkal, ezért célszerű lenne megfigyelőket küldeni, Rétvári elmondta, hogy a kormány készséggel áll bármilyen megfigyelés elé, mivel a választási rendszer csak tisztább lett a korábbinál, mivel kiküszöbölte a visszásságokat, csalási lehetőségeket.
Az államtitkár aggályainak adott hangot a jelentés szerzőjével kapcsolatban is. Hogy lett valakiből alapjogi professzor irodalomtörténészként? – tette fel a kérdést. Rui Tavares eddig ugyanis a XVIII. századi portugál irodalommal, kultúrával és művészettel foglalkozott, most viszont hirtelen a legkisebb részleteket is ismeri a magyar törvényhozás működéséből.
Hozzátette: az alkotmány kritikája azzal kezdődik a Tavares-jelentésben, hogy a magyar kormány nem törekszik sem a választójogi, sem az alaptörvény kapcsán elég széles konszenzusra és a magyar parlamentben a kétharmados többség fogadja el a törvényeket, majd hangsúlyozta: pont abban a jelentésben szerepel ez, amelynek kapcsán az Európai Parlament sem törekedett konszenzusra, hiszen a jobboldal ellene volt, csak a baloldal támogatta a szavazáson a jelentés elfogadását.
(M1 Ma Reggel)