Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára csütörtök este a Klubrádió műsorában nyilatkozott arról, hogy az Európai Bizottság Magyarország javára döntött a Tobin-ügyben.

Az államtitkár elmondta, hogy az Európai Bizottság és Viviane Reding egyetért Magyarországgal, osztja a magyar álláspontot. Egyetértés van abban, hogy Írországnak lett volna egy olyan kötelezettsége, hogy egy jogszabályt, amelyet az Európai Unió szintjén irányelvként fogalmaztak meg, azt tételes törvényként átültesse és olyan feltételeket szabott ennek a végrehajtásához, amelyeket nem szabhatott volna és ez gördít most jogi akadályt az elé, hogy az ír gázoló elkezdhesse letölteni a börtönbüntetését. Tehát az ír parlamentnek olyan jogszabályt kell hoznia, amely összhangban van teljes mértékben az irányelvvel, nem lehet időben szűkíteni.  Ez a szűkítő feltétel az Európai Bizottság szerint is az európai joggal ellentétes, tehát korrigálniuk kell az íreknek az ír jogban ezt. Ha pedig ezt nem teszik meg – ebben is egyetértet Viviane Reding a magyar állásponttal –, akkor 2014. december 1-ét követően akár a bizottság, tehát maga az unió, akár pedig Magyarország indíthat Luxemburgban, az Európai Bizottság előtt kötelezettségszegési eljárást Írországgal szemben.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy több megoldással kísérleteztek, hiszen ez a lehetőség 2014. december 1-től érvényes és tárgyalásban is álltak Alan Shatter igazságügy miniszterrel, aki a készségét kinyilvánította, de Írországban a legfelsőbb bíróság más döntést hozott és azt mondta, hogy azt ő is tiszteletben tartja, ugyanakkor volt egy határidő. Viszont mivel minél hamarabb meg akarták oldani a felek  ezt a problémát, ezért az igazságügy miniszter úrral is tárgyalásban volt a KIM  és most szeptember 15-én járt le az a határidő, amíg gondolkodás időként kért Tobin, hogy börtönbe vonul, és itt Magyarországon megkezdi a büntetése letöltését.

A riporter azon kérdésére, hogy korábban is ugyanezzel érveltek-e Reding asszony felé az ír gázoló ügyében, Rétvári elmondta, hogy  ugyanezzel a jogszabállyal, de nem ennek a cikkével, ugyanakkor erre akkor a biztos asszony nem segítőkész választ adott, hanem azt mondta, hogy nem is csodálkozik, hogyha nem akarja itt letölteni az ír gázoló a büntetését, hiszen Magyarországon szerinte nem független teljes mértékben a bíróság. A biztos asszony annyira tájékozatlan volt az ügyben, hogy nem is tudta, hogy ez az ítélet már 2002-ben megszületett, amikor még semmifajta probléma, semmifajta vita, semmifajta levélváltás nem volt a magyar igazságszolgáltatással kapcsolatban.

A riporter felvetésére mely szerint nem kellene olyan törvényeket hozni, amelyek megkérdőjelezik az igazságszolgáltatás függetlenségét és akkor már lehet, hogy le is ülte volna rég a büntetését a gázoló, az államtitkár elmondta, hogy az ír legfelsőbb bíróság szakmaibb szervezet, mint az újságírói végzettséggel rendelkező igazságügyi biztos asszony, aki inkább ezt politikai nyilatkozatként tette, semmint szakmai nyilatkozatként, hiszen semmifajta konkrét érvet nem tudott felsorolni, csupán a publicisztikákban, nyugat-európai lapok rovataiban megjelent cikkekre hivatkozott.

Arra a felvetésre, hogy miért nem költ több pénzt a kormányzat focistadionok helyett inkább az igazságszolgáltatásra, Rétvári elmondta, a kormányzat is hárommilliárd forintot adott pluszjuttatásként a bíróságoknak, és nyilvánvalóan a központi költségvetésből fogja állni az új bíróknak a bérét, az új bírósági épületek felépítését, és hozzátette, hogy egy-egy stadion körülbelül egy fél metrómegálló árába kerül, ha a 4-es metró költségeihez hasonlítjuk.

(Klubrádió)