A Transparency mérései alapján Magyarországot a környező országok tekintetében csak Ausztria előzi meg a korrupciómegelőzési indexben- mondta Rétvári Bence, a KIM parlamenti államtitkára az MTV Ma reggel című műsorában a Transparency International nemrég közzétett mérési eredményére reagálva.


Magyarországi eredménnyel kapcsolatban az államtitkár kifejtette: ez reális kép, hiszen Ausztriában jobb a helyzet, mint Magyarországon, azért van bőven fejlődési lehetőségünk, de azért biztató, hogy már nincs egyetlenegy környező ország sem, aki előttünk lenne- tette hozzá. A régióból is csak Lengyelország az, aki a Visegrádi Négyek közül Magyarországot megelőzi. Az államtitkár kiemelte, hogy most már két éve az ország az első ötvenben van, tehát ott is érzékelhető valamiféle javulás.

Karácsony Gergely a Korrupcióellenes Világnap alkalmából benyújtott törvényjavaslatára reagálva Rétvári Bence kifejtette, valóban nagyon sokan gondolják azt, és sok igazságalapja is van, hogy a pártfinanszírozás, a politikai szféra pénzügyi gazdálkodása, főleg a kampányidőszak költései, sok olyan tételt tartalmaznak, amelyeket eltitkolnak, vagy nem tisztázott a forrása.  A kampányfinanszírozás átláthatóbbá tételével, most már egy kampányszámlán egymillió forintot kapnak a jelöltek, és azt csak kincstári kártyával költhetik el, tehát nincs készpénzforgalom. Így minden esetben látni lehet a számlán levő pénzforgalomból, hogy ki mire költött- magyarázta Rétvári. A pártnak is el kell számolnia, nagyon szigorú szabályok mellett, pár napon belül a kampány után, amit közölni kell a Magyar Közlönyben és aztán az Állami Számvevőszék is átvizsgálja.

Az államtitkár hangsúlyozta, nagyon sok tekintetben tették átláthatóbbá a kampányfinanszírozást. Azokat a korábbi korlátokat pedig, amelyeket köztudottan nagyon nehéz volt betartani – mint például az egymillió forintos költési limit –, megemeltük ötmillió forintra, hogy átláthatóan költsék el. Az adomány-elfogadásoknál is több szigorítást vezettek be. Így például külföldi jogi személytől, cégtől, külföldi magánszemélytől, belföldi cégtől nem lehet adományt elfogadni, csak magánszemélyektől - tette hozzá Rétvári Bence. Az állam is nyilván dotálja a pártokat, de a nagyobb magánszemély adományozók nevét is nyilvánosságra kell hozni.

Rétvári Bence szerint lehetséges, hogy a pártok megtakarítanak pénzt a kampány során, de sokkal inkább valószínű, hogy a maximális keretükön belül minden pénzt felhasználnak, sőt, akár hitelt is felvesznek. Pont azt célozta ez az ellenzék több pártja által is támogatott megnövelt kampányfinanszírozás, hogy bár csökkent a pártok működési finanszírozása, viszont nőtt a kampány finanszírozása, pontosan azért, mert a az volt a kevésbé átlátható. Ezért csoportosítottuk ide a forrásoknak egy részét- magyarázta az államtitkár. Tettük mindezt azért, hogy egy párt ne legyen rászorulva arra, hogy bizonytalan köröktől fogadjon el adományokat. Ha valaki el akar indulni a választásokon, és van kellő társadalmi támogatottsága, vagyis sok jelöltet tud állítani, számíthat arra, hogy a szavazatok két százalékát eléri.

Ez az a küszöb, ami fölött nem kell visszafizetni a jelölteknek az állami támogatást. Akkor ebből már tisztességesen el tud kezdeni kampányolni. Tehát nem is az öt százalékos parlamenti küszöb, hanem aki már egy két százalékos küszöböt elér, annak már azért reális az állami támogatás. És nem szorul rá arra, hogy mindenféle korrupciós csatornákon fogadjon el pénzeket.

Korábban az a szemlélet élt, hogy a büntetőjogra helyezték a hangsúlyt. Az kormány az új Büntető Törvénykönyvben szélesítette a befolyás vásárlása tényállást azért, hogy a bíróságoknak könnyebb legyen elítélni azokat, akiket rajtakapnak a korrupción.

Szemléletváltást hozott, amikor azt mondtuk, hogy nagyon fontos a korrupció megelőzése is – mondta az államtitkár és hozzáfűzte: ezért kell elfogadni az etikai kódexet a köztisztviselők és a rendvédelmi dolgozók számára. Fontos, hogy Magyarország elsők között csatlakozott a nemzetközi ENSZ Korrupcióellenes Akadémiához. Ezért volt fontos, hogy ilyen képzést indított a Nemzeti Közszolgálati Egyetem- sorolta Rétvári. A szervezetek ellenálló képességét növelik azok a felelősök – 8000 kormánytisztviselő, 800 vezető, és jó pár állami vezető –, akik olyan egy-két napos tréningen vettek részt, ami a közigazgatás és a különböző szervezeti egységek korrupcióelhárító képességét növeli. Az államtitkár kiemelte, hogy a Nemzeti Alaptantervbe is bekerült, hogy a korrupció mennyire káros a társadalom számára, és milyen fontos, hogy mindenki elhárítsa. Így bízunk benne, hogy a következő generációk számára már sokkal inkább egyértelmű lesz a korrupció elutasítása – zárta a beszélgetés Rétvári Bence.

(MTV Ma reggel)