Átláthatóvá és kiszámíthatóvá tettük a határon túli támogatáspolitikát - szögezte le pénteken tartott sajtótájékoztatóján a nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár azt követően, hogy ismertette a Bethlen Gábor Alapkezelőnél összefutó újabb pályázatokat. A Magyar Kultúráért és Oktatásért elnevezésű nyílt pályázat keretében 1,2 milliárd forintot ítélnek oda.

Megújítottuk a határon túli támogatáspolitikát, átláthatóvá és kiszámíthatóvá tettük a pályázók számára - jelentette ki Répás Zsuzsanna. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára elmondta, a Bethlen Gábor Alapkezelő áprilisi bejegyzésével, majd az egyes pályázatok elindulásával - legutóbb épp a tegnapi napon mutatták be a Határtalanul! programot - teljesen új megvilágításba kerül a támogatáspolitika, hiszen kiküszöböl sok olyan problémát, amely eddig gyengíthette a nemzeti összetartozás erősítését.

Kifejtette: a pályázók világos kritériumrendszer alapján, tervezhetően juthatnak forrásokhoz úgy, hogy közben a banki átutalásos rendszerre való átállásnak köszönhetően átláthatóbb is lesz a támogatások útja. A cél az - fogalmazott -, hogy egy helyre koncentráljuk a forrásokat, és szakmai tudásunkat latba vetve elérjük, hogy a források a megfelelő helyre kerüljenek

fotó: Botár Gergely

A politikus bejelentette: mostantól újabb 1,2 milliárd forintra lesz lehetőség igényt beadni a Magyar Kultúráért és Oktatásért elnevezésű nyílt pályázaton.

A forrásokat elosztó Bethlen Gábor Alapkezelő elnök-vezérigazgatója a részleteket ismertetve elmondta: ezen új programmal egy hónap alatt, a három kiírás kapcsán immár mintegy 7 milliárd forint kiírásáról született döntés.

A napokban indult Határtalanul! programban 500 millió, oktatási és nevelési normatív támogatásokra 5 milliárd, a mostani nyílt pályázattal pedig további 1,2 milliárd forint összeghez juthatnak azok a pályázók, akik megfelelő minőségű anyagokat nyújtanak be. Ez utóbbi kiírásban nyári rendezvényekre, illetve a következő évre átnyúló programokra lehet támogatást kérni, ezek között is - hangsúlyozta Ulicsák Szilárd - előnyt élveznek az oktatással-neveléssel, illetve kulturális és egyházi területen tevékenykedő szervezetek.

A keretösszegből a határon túli lebonyolítású kiírásra összesen 200 millió forintig - egyenként maximum 600 ezer forintos értékhatárig -, míg a budapesti meghirdetésű központi keretből 600 ezertől 5 millió forintos határig adhatják be a határon túli szervezetek pályázataikat. A vezérigazgató megjegyezte, e számokkal az a céljuk, hogy a támogatások ne aprózódjanak el sok kisebb összegre. A vezérigazgató megjegyezte, e számokkal az a céljuk, hogy a támogatások ne aprózódjanak el sok kisebb összegre.

fotó: Botár Gergely

A nyári programokra június 10-ig, a következő évre átnyúló rendezvényekre június 30-ig lehet benyújtani a pályázatokat, az elbírálás az előbbinél július elejére, az utóbbi esetében a nyár legvégére várható.

Ulicsák Szilárd az alapkezelő tevékenységével kapcsolatban hangsúlyozta: szeretnék, ha minden, a nemzeti összetartozást elősegítő programra komoly, szakmailag is megalapozott pályázat érkezne, ennek érdekében minden érintett országban nyílt napokat is tartanak majd. A források elosztásáról a vezető - Répás Zsuzsannához hasonlóan - elmondta, azokat az eddigi gyakorlattól eltérően csak banki úton lehet lehívni, az alapkezelő pedig a „helyszíni lebonyolítású” projektekhez nem közvetítőn keresztül utal, hanem közvetlenül „helyszíni bankszámlára”.

További részletek a www.bgazrt.hu oldalon találhatók.

(kormany.hu)