A Magyar Köztársaság nagy várakozással tekintett a szlovák kisebbségi nyelvhasználati törvény módosítása elé, amelyre a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsának május 25-i ülésén került sor. A szlovák parlament által elfogadott törvénymódosítás eredménye csalódást keltő - olvasható a Nemzetpolitikai Államtitkárság közleményében.
Habár néhány vonatkozásban pozitív elmozdulás is tapasztalható, a törvény továbbra is fenntartja a bizonytalanságot, és így a félelem légkörét, hiszen sok esetben csupán lehetőségről, nem pedig kötelezettségről történik rendelkezés a kisebbségi nyelvhasználat biztosítása kapcsán.
Legnagyobb sajnálatunkra a jogszabály több olyan elemet is tartalmaz, ami egyértelmű visszalépés az eddigi gyakorlathoz képest, és számos olyan korábbi rendelkezést megőriz, ami a kisebbségi nyelveket használókat hátrányos helyzetbe hozza. Többek között mélységes csalódással értesültünk például arról, hogy azokban a hivatalokban, ahol anyanyelve használatára létszámaránya alapján jogosult valamely nemzetiség, továbbra sem előírás, hogy legyen olyan alkalmazott, aki beszéli az adott nyelvet.
A kisebbségek kiszolgáltatottságát növelő komoly visszalépésnek tekintjük, hogy a törvénymódosítás alapján időbeli keret határozható meg a nemzetiségi nyelvű ügyintézésre. Diszkriminatívnak és a kisebbségi kereskedelmi televíziózás ellehetetlenítésére való törekvésként értékeljük a kisebbségi nyelvű tévéműsorok államnyelven történő feliratozásának kötelezettségét, ami lehetetlenné teszi élő adás sugárzását, és gazdasági versenyhátrányt is jelent.
Véleményünk szerint abszurd az a rendelkezés is, amely az önkormányzati rendőrök esetében minden „jelenlevő” beleegyezéséhez köti a kisebbségi nyelv használatának lehetőségét. Biztosak vagyunk abban, hogy Szlovákia érdekét az szolgálja, ha nemzeti kisebbségekhez tartozó állampolgárai anyanyelvhasználatát az emberi jogok általános alapelvei és a nemzetközi előírások alapján, az érintettek általános megelégedésére rendezi. Szilárd meggyőződésünk, hogy csak olyan törvénymódosítás jelenthet megoldást a fennálló problémákra, amely összhangban van az Európa Tanács vonatkozó egyezményeivel, illetve az EBESZ kisebbségügyi főbiztosa és a Velencei Bizottság ajánlásaival, és amely helyreállítja az államnyelv és a kisebbségi nyelvek használata között – az előbbi javára – megbomlott egyensúlyt. Természetesen a Magyar Köztársaság továbbra is nyitott a konstruktív párbeszédre a Szlovák Köztársaság területén élő nemzeti kisebbségek jogainak biztosítása érdekében - írja a Nemzetpolitikai Államtitkárság közleménye.
(kormany.hu)