A magyar kormány arra törekszik, hogy támogassa a diaszpóra szervezeteit és az ott működő egyházakat abban a munkában, amelyet a magyar identitás és a magyarsághoz tartozás megőrzésében és továbbörökítésében végeznek.
Erről Répás Zsuzsanna telefonon nyilatkozott az MTI-nek, miután a Torontói Református Diaszpóra Konferencián előadást tartott a Magyar Diaszpóra Tanács és az egyházak együttműködése címmel. A háromnapos tanácskozásra az Egyesült Államokból, Kanadából és Ausztráliából is érkeztek küldöttek.
A nemzetpolitikai helyettes államtitkár elmondta: a magyar kormány számára kiemelten fontos az egyházakkal való kapcsolattartás. Hozzátette: a diaszpórában élő magyarság megmaradásában a legfontosabb szerepet az egyházak játsszák.
Hangsúlyozta: amikor létrehozták a diaszpóra tanácsot, akkor azon belül külön szekciót alakítottak kifejezetten az egyházakkal és a cserkészekkel való foglalkozás céljára. Répás Zsuzsanna kitért arra, hogy idén létrehozták a Kőrösi Csoma Sándor-programot, amelynek keretében 47 ösztöndíjas érkezett a diaszpóra különböző szervezeteihez. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az ösztöndíjasok zökkenőmentesen tudtak beilleszkedni az ottani egyházak és a magyar szervezetek életébe.
A helyettes államtitkár elmondta: a konferencián kifejezett kérésként fogalmazódott meg a Kőrösi-program folytatása. Emellett minden szempontból kiálltak a magyar kormány mellett, ami azért fontos, mert utóbbi időben nagyon sok méltánytalan támadás éri a magyar kormányt.
Megjegyezte azt is: remélik, az együttműködés a jövőben is ugyanolyan jó lesz, mint eddig a tengerentúli, ausztráliai református egyházak között.
(MTI)