A kormány támogatja a románia magyarság egységes álláspontját az erdélyi régiók felosztásáról - mondta Répás Zsuzsanna szerdán Budapesten.

A nemzetpolitikai helyettes államtitkár kiemelte: az RMDSZ megfogalmazott egy javaslatot, ami 16 megyére vonatkozna, ezzel szemben a kormányzó PDL egy nyolc régiós felosztást hirdetett meg. Ezt az RMDSZ egyértelműen elutasítja, ahogy többi magyar szereplő is, mert az eddigi hagyományosan magyar többségű területek elvesztését, és politikai visszalépést jelentene.

A magyar kormány odaáll az egységes fellépés mögé, és a magyar szereplők számíthatnak a kormány támogatására.

A román kormány fő erejét alkotó Demokrata Liberális Párt (PD-L) a keddi koalíciós tárgyalásokon ismertette elképzeléseit az RMDSZ-szel a közigazgatás átfogó reformját előíró törvénytervezetéről. A PD-L a jelenlegi nyolc gazdasági fejlesztési régiót megyékké alakítaná át. Ezt az RMDSZ elsősorban azért ellenzi, mert az újonnan létrehozott közigazgatási egységekben jelentős mértékben csökkenne a magyar lakosság számaránya. Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a keddi koalíciós tárgyalásokat követően is jelezte: ha a PD-L nem áll el attól a szándékától, hogy nyolcra csökkenti a megyék számát, akkor felbomolhat a kormánykoalíció.

A délutáni órákban a demokraták már visszakoztak. Vezetőik elismerték, hogy egyelőre nincs egyetértés a koalícióban a közigazgatási reformot illetően. Jelezték, hogy tárgyalni fognak az RMDSZ-szel, valamint a koalíciót támogató független és a nemzeti kisebbségeket képviselő honatyákkal egy közös álláspont kialakítása érdekében.

A PD-L elképzelése szerint a romániai magyarság csaknem 90 százaléka két külön megyébe tartozna. Az egyikben a jelentős magyar lakossággal rendelkező jelenlegi három megye, Hargita, Kovászna és Maros egy közigazgatási egységet alkotna a mostani Szeben, Brassó és Fehér megyékkel, így az újonnan létrehozandó "óriásmegyében" a magyarság aránya a 30 százalékot sem érné el (legalábbis a 2002-es népszámlálási adatok szerint). A másik megyébe tartozna a jelenlegi Kolozs, Beszterce-Naszód, Szilágy, Máramaros, Bihar és Szatmár megye. Ebben a régióban a magyarság számaránya a 20 százalékot sem éri el.

(mti)