A Magyar – Szlovén Kisebbségi Vegyes Bizottság 2013. október 2-án, Szentgotthárdon tartotta XIV. ülését, amely a közös jegyzőkönyv aláírásával zárult. Közlemény.
A társelnökök, Répás Zsuzsanna helyettes államtitkár és Boris Jesih államtitkár által vezetett ülés jó légkörben, a konstruktív együttműködés szellemében zajlott. Mindkét fél kifejezte elkötelezettségét és megértését egymás nemzetiségei problémáinak megoldása érdekében. A tanácskozáson áttekintették a legfontosabb aktuális kérdéseket, és ajánlásokat fogalmaztak meg a jövőre nézve.
A Kisebbségi Vegyes Bizottság értékelte a Magyarország és a Szlovén Köztársaság közötti két évtizedes kisebbségvédelmi együttműködést, amelynek elmélyítésében jelentős szerepet töltenek be a muravidéki magyarság és a Rába-vidéki szlovén nemzetiség országos szervezetei közötti egyre erősödő, immár együttműködési szerződésben is rögzített kapcsolatok.
A felek kölcsönösen megállapították, hogy Magyarország Kormányának köszönhetően jelentős előrelépés történt a magyarországi szlovén nemzetiség legfontosabb intézményeinek, így az ülésnek is helyszínt adó szentgotthárdi Szlovén Kulturális és Információs Központ, a Radio Monoster és a Pável Ágoston Helytörténeti és Szlovén Nemzetiségi Gyűjtemény helyzetének rendezése és folyamatos működésének biztosítása érdekében. Mindkét fél kiemelte, hogy megkülönböztetett figyelmet szentel a két közösség megmaradása szempontjából fontos nemzetiségi oktatás és hitélet feltételeinek biztosítására.
A szlovén fél nyitottságát fejezte ki a Lendvai Könyvtár és a lendvai Galéria-Múzeum központi magyar nemzetiségi státusának rendezése tekintetében, és ígéretet tett arra vonatkozóan, hogy a Szlovéniában várható közigazgatási átszervezés előtt – a Muravidék vonatkozásában – kikéri a Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség véleményét. A kis lélekszámú szlovéniai községek összevonása ugyanis komoly következményekkel járhat a muravidéki magyarság jól kiépített kisebbségi önkormányzati rendszerére.
Az ülésen a magyar fél tájékoztatást adott a Kétvölgy-Felsőszölnök közötti út építéséről és arról, hogy a Pesti Központi Kerületi Bíróság civil kezdeményezésre váratlanul elrendelte az útépítési munkák leállítását. A magyar fél kifejezte elkötelezettségét abban, hogy minden törvényes eszközzel elősegíti az út befejezését és a kitűzött határidőre történő átadását.
(Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkárság)