Tárgyi tévedéseket tartalmaz Szávay Istvánnak, a Jobbik képviselőjének keddi közleménye – írja reagálásában a Nemzetpolitikai Államtitkárság és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. Mint hangsúlyozzák: a szociálista-liberális kormány nemzetpolitikai semmittevését követően mindent megtesznek a támogatások gördülékeny folytatása érdekében.
A Bethlen Gábor Alapról szóló 2010. évi CLXXXII. törvényt azért terjesztette be a kormány az Országgyűlés elé, mert nyolc év eltelte után szeretné végre átláthatóan, nemzetstratégiailag megalapozottan és a nemzeti együttműködés rendszerének szellemében kezelni a határon túli magyarság támogatására szánt költségvetési forrásokat.
A törvény sürgős tárgyalását indokolta, hogy el akartuk érni, hogy a 2011. évi költségvetési törvényben már ne a Szülőföld Alap, hanem az egységes Bethlen Gábor Alap biztosítsa a jogosult intézmények, civil szervezetek és programok finanszírozását. Az Alap kezelésére jogosult Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. megalapítása nem egy-két napos Kft. bejegyzési folyamat, hiszen egy olyan 100%-ban állami tulajdonú, kiemelkedően közhasznú nonprofit társaságról van szó, amelyet a hatályos jogszabályok figyelembe vételével igen körültekintően kellett létrehozni.
A bejegyzési folyamattal párhuzamosan indult el a Szülőföld Alap Iroda - mint központi hivatal - megszüntetési eljárása. Ezt a folyamatot is a hatályos jogszabályok írják elő, amelyet operatívan kezeltünk, de a zárómérleget, a költségvetésnek szóló beszámolót, a könyvvizsgálatot, a szervezet előző éveinek működésével összefüggő átvilágítást, valamint a Magyar Államkincstárral való egyeztetést nem lehet „megspórolni”, bárhogy is szeretné a külső szemlélő.
Tárgyi tévedés, hogy a Szülőföld Alap, mint elkülönített állami pénzalap 2011. január 1-jei megszűnését követően a jogutódjaként létrejött Bethlen Gábor Alap nem indult útjára ugyanazon a napon. Az a kijelentés sem állja meg a helyét, hogy a Szülőföld Alapból tavaly már elnyert pályázatok kifizetése akadozott volna. Bátran kijelenthetjük, hogy a nyertes 1300 pályázatból mindössze 20 olyan maradt, amit még nem fizettünk ki, ám ebből 16 szervezetnek azért, mert korábban elnyert forrásból elszámolatlan tartozása van.
Szeretnénk felhívni Szávay István képviselő úr figyelmét arra, hogy a nemzetpolitikáért felelős államtitkárság nem tétlenkedett, hanem a szociálista-liberális kormány nemzetpolitikai semmittevését követően újra összehívta a Magyar Állandó Értekezletet, a Bethlen Gábor Alapról szóló törvény alapján kikérte a MÁÉRT szakbizottságainak véleményét a támogatások jövőbeni prioritásairól, az Országgyűlés számára előkészítette a Kedvezménytörvény kibővítését az óvodáskorúakra és számos olyan szakmai szervezet újjáélesztéséhez nyújtott támogatást, amelyet az előző kormányzat tetszhalott állapotba hozott.
A frissen, április 18-án bejegyzett Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. pedig sajtókampány és rongyrázás helyett azonnal munkához látott, és 10 napon belül elkészítette a Határtalanul! tanulmányi kirándulások pályázati kiírásait, amelyekre már az első napon több mint 470 érdeklődő kattintott. Az oktatás-nevelési támogatások ezen a héten kerülnek kiírásra, hogy a megszokott módon, az őszi iskolakezdésre a magyar óvódai csoportokba és iskolákba járók hozzájuthassanak a támogatáshoz.
Szávay képviselő úr abban is téved, hogy Erdély vonatkozásában heteket csúszna a oktatási-nevelési támogatás kiírása, ez – a többi régióhoz hasonlóan – még a héten megtörténik. A nyári és őszi programokra a pályázati kiírások, a MÁÉRT ajánlásainak figyelembe vételével május közepén hirdeti meg a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. A határon túli magyar szervezeteket biztosíthatjuk arról, hogy a Nemzetpolitikai Államtitkárság és a Bethlen Gábor Zrt. mindent megtesz a támogatások gördülékeny folytatása érdekében.
(kormany.hu)