A Nemzetpolitikai Kutatóintézet második konferenciáját tartotta meg csütörtökön. A téma a vajdasági Magyar Nemzeti Tanács stratégiái voltak.

Köszöntőjében Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár úgy fogalmazott: az elmúlt húsz évben vagy nem születtek stratégiák nemzetpolitikai területen, vagy melyek megszülettek, nem valósultak meg.

A sikeres stratégiaalkotás alapfeltétele, hogy stabil viszonyok legyenek, mert amíg a közösségek nem éreznek stabil, biztonságos hátteret, addig nem képesek előre tervezni, hosszú távon gondolkozni - mondta a helyettes államtitkár. Hozzáfűzte, hogy Magyarországon a stabilitást a parlamenti kétharmados politikai többség alapozta meg, akik egy olyan struktúrát hoztak létre, amiben a nemzetpolitikának hangsúlyos szerepe van. Az új Alaptörvény, a közjogi rendszer átalakítása, a kormányzati működés szervezése is ezt bizonyítja - tette hozzá.

Konferencia a nemzetstratégiáról a Magyarság Házában (fotó Pelsöczy Csaba)

Répás Zsuzsanna elmondta azt is, hogy hiánypótló dokumentum született tavaly novemberben a Magyar Állandó Értekezleten, amikor széleskörű egyetértéssel fogadták el a nemzetpolitikai stratégiát. A sikerhez nemzeti konszenzus kell, együttműködés a különböző szereplők között - húzta alá a helyettes államtitkár.

A Vajdaságban is megvan a stabil alap, a kulturális autonómia lehetőségeket és garanciákat jelent a délvidéki magyarságnak. Kiemelte: a Magyar Nemzeti Tanács 78 százalékát adja a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) képviselői, tehát ott is meg van a politikai stabilitás, van mire építeni a jövőben.

Pásztor István, a VMSZ elnöke úgy fogalmazott, hogy a közösségépítésnek kell lennie a határon túli magyar politika alapjának. Választ kell adni arra a kérdésre, hogyan lehet magyarként megmaradni ott, ahol élünk - húzta alá.

Konferencia a nemzetstratégiáról a Magyarság Házában (fotó Pelsöczy Csaba)

A stratégiaalkotás lényege, hogy a stratégia megkerülhetetlen iránymutatóként szolgáljon minden politikus, döntéshozó számára, a hosszú távú közösségi szándék legyen az alap. A vajdasági nemzetstratégia azt mutatja, hogy a közösségben vannak tudással, tapasztalattal rendelkező szakpolitikusok, civilek, akik képesek összeállítani egy ilyen dokumentumot - fejtette ki.

A konferencián a Magyar Nemzeti Tanács szakértői mutatták be az egyes szakterületekkel foglalkozó stratégiákat, szó volt köz- és felsőoktatásról, kultúráról és a nyelvhasználatról is.

(kormany.hu)