Az idei év sikeres kezdeményezéseiről, a jövő évi tervekről és a külhoni magyar értéktárról tárgyalt a MÁÉRT Gazdaságfejlesztési és Önkormányzati Szakbizottsága. Közlemény.
Szatmáry Kristóf a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára köszöntőjében kiemelte, hogy a jövő évi költségvetési tervezetben nem csökken a külhoni magyarság támogatására fordított összeg. Az államtitkár beszámolt az olyan új programokról, amelyek a vállalkozók továbbképzését, külhoni fiatal magyar vállalkozókat, és a gazdálkodókat segítik. A Kárpát-Régió Üzleti Hálózat működése kapcsán kiemelte: a jelenlegi, már jól működő irodák mellett újabbak nyitása is előkészület alatt van.
A szomszédos országok magyar szervezetei beszámoltak az idei év eredményeiről, valamint a nehézségekről, a fejlesztés akadályairól. Tájékoztatták a szakbizottság tagjait a román kormány régióátszervezési tervéről, az uniós források rendkívül alacsony mértékű felhasználásáról, a közelgő szlovákiai megyei választásokról. Vajdaságban a legnagyobb problémát a gazdasági környezet okozza, amely komoly hatást gyakorol a helyi magyarság életére is, Muravidék képviselője hasonló helyzetről számolt be. Kárpátalján pozitívumként értékelik, hogy az ukrán kormány nyitottabbnak mutatkozik az Európai Unió felé.
Vagács István a Nemzetgazdasági Minisztérium főosztályvezetője egyeztette a Wekerle Terv 2014-es intézkedési tervébe javasolt programokat, valamint bemutatta az idén ősszel indított Kárpát Régió Fiatal Vállalkozó Programot, amelynek célja, hogy magyarországi mentorvállalkozások bevonásával képezze a külhoni fiatal magyar vállalkozókat, továbbá a személyes kapcsolatok kialakításával segítse a határon átívelő üzleti kezdeményezéseket.
A Vidékfejlesztési Minisztérium képviselője a falugazdász program indulásáról számolt be, hiszen magyarországi mintára ebben a hónapban a határon túl is megkezdte működését a hálózat, hogy a szaktanácsadói szolgáltatásaival segítse a gazdákat. Kiemelte, hogy nagyon jó visszajelzéseket kaptak a külhoni magyar régiókból, óriási igény mutatkozik az agrár- és vidékfejlesztési programokra, akár pályázatíráshoz nyújtott tanácsadásról, akár élelmiszeripari kiállításokon való koordinált megjelenésről van szó.
Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár bemutatta a bizottságnak azt a 105 értéket, amelyet különböző határon túli szervezetek javasoltak a Külhoni Magyar Értéktárba. Ezek a nemzeti értékek növelhetik a magyarság megbecsülését az Európai Unióban és szerte a világon, hozzájárulnak az új nemzedékek nemzeti hovatartozásának, magyarságtudatának kialakításához, megerősítéséhez. A bizottság elfogadta a javaslatokat és az értékek listája még a héten megjelenik a Nemzeti Regiszter honlapján.
(Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkárság/MTI)