Az elmúlt három évben számos területen ért el kimagasló eredményeket a közigazgatás, ezért szükségessé vált egy új index, egy új mérőszám megalkotása – mondta Biró Marcell a KIM közigazgatási államtitkára a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.

A „Versenyképesek-e a rangsorok avagy mit mutat a jó állam index?” című, a magyar–atlanti tanácsadói CD és a KSH közreműködésével megrendezett konferencián a résztvevők arra a megállapításra jutottak, hogy azok a mérőszámok, amelyekre eddig hivatkozott a szakma, nem kellően alátámasztottak és nem képesek mérni bizonyos a folyamatokat, tehát nem derül ki belőlük, hogy valóban milyen hatást gyakorolnak a társadalomra- összegezte az államtitkár.

Mindenkinek kialakul valamilyen véleménye a közigazgatásról, amikor ügyet intéz az állam dolgozójával – hozta fel példaként Biró Marcell. Eddig azonban jellemzően a GDP, a nemzeti hazai össztermék, a foglalkoztatási mutatók, versenyképességi mutatók alapján próbálták leszűrni az állam hatékonyságát. Ezzel a gyakorlattal szeretnénk szakítani egy olyan mérőszám meghatározásával, amely egyaránt utal arra, hogy nemzetgazdaságilag milyen változások következnek be az államban, de reflektál arra is, hogy az állampolgároknak milyen véleménye van a közigazgatásról – tette hozzá.

Biró Marcell utalt arra is, hogy a kormányablakban megforduló ügyfeleknek eddig is volt lehetőségük arra, hogy véleményt nyilvánítsanak a kormányablakban dolgozók munkájáról. Véleménye szerint az állampolgárok és köztisztviselők találkozása folytán levonható következtetéseken túl szükség van arra is, hogy általános, versenyképességi-, pénzügyi stabilitás- és életszínvonal vonatkozásában is legyen adat.

Egy hármas mérőszámot határoztunk meg, melyben helyet kívánunk biztosítani az állampolgárok személyes tapasztalatának, az állam által elindított stratégiának, programnak, illetve azoknak a statisztikai adatoknak is, amelyek összességében képesek megmutatni, hogy az állam és a közigazgatás milyen teljesítményt mutat – fűzte hozzá. A problémát az jelenti, hogy ezek csupán önmagukban nem életképes mutatók. Az, hogy hány ügyet intéznek el a kormányablakban bár fontos információ, de mégsem mutatja azt, hogy egyébként ezt hatékonyan, az ügyfelek megelégedésére teszik-e – magyarázta Biró Marcell. „Éppen ezért szeretnénk bevezetni a jó állam indexet, amely ezekre a kérdésekre választ talál” – hangsúlyozta. Az államtitkár az interjúban kiemelte azt a hat elvárást is, mely a Jó Állam Index mérőszámmal kapcsolatban fogalmazódott meg: legyen általános, a közigazgatás egészére vonatkozó, dinamikus, rendszeres mérésen alapuló, objektív és közérthető.

Biró Marcell hangsúlyozta, hogy elégedett a közigazgatás átalakításával, hiszen rövid idő alatt, nagy horderejű változást hozott, mely példa nélküli az elmúlt időszakban.

(Kossuth Rádió 180 perc)