Répássy Róbert igazságügyért felelős államtitkár az „Emberarcú igazságszolgáltatás? – Alapvető jogok kint és bent” című április 24-én megrendezett konferencián emlékeztetett, hogy 2012 a gyermekbarát igazságszolgáltatás éve, melynek teljes körű megvalósítására az elmúlt időszakban több kormányzati lépés történt és felülvizsgálják a jogszabályokat, hogy még hatékonyabban biztosíthassák a gyermekek védelmét.
A konferenciát az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala rendezte. Az államtitkár elmondta: várhatóan a napokban tárgyalja a kormány az új büntető törvénykönyvet, és lehet, hogy még a héten a parlament elé kerül a javaslat. Répássy Róbert elmondta: a jelenlegi polgári és büntető anyagi és eljárási szabályok is tartalmaznak gyermekbarát rendelkezéseket, ám felülvizsgálták a törvényeket a gyermekvédelem szempontjából, és megállapították, hogy "van mit javítani". Ennek nyomán került a parlament elé a gyermekbarát igazságszolgáltatás megvalósításához szükséges módosításokat tartalmazó csomag. Ez azonban csak az első lépés, amelyet a jogalkalmazásban a továbbiaknak kell követniük.
Répássy Róbert beszédében hangsúlyozta, hogy a különböző hatósági eljárásokban - például gyermekelhelyezési perben vagy egy bántalmazás miatt indult büntetőügyben - akár a gyermek egész további életét befolyásoló döntés is születhet. A gyermekbarát igazságszolgáltatás kialakítása során arra törekednek, hogy ha egy gyermek kapcsolatba kerül az igazságszolgáltatással, akkor értse, mi történik vele, részese és ne elszenvedője legyen az eljárásoknak, élhessen alapvető jogaival. Különösen fontos ez a büntetőeljárások esetében, főként, ha egy gyermek sérelmére követnek el bűncselekményt. A rendőrségi gyermekbarát meghallgató szoba biztosítja, hogy a gyermeket korának, fejlettségi szintjének megfelelő speciális körülmények között, a lehető legkíméletesebben lehessen meghallgatni. 2014-ig minden megyeszékhelyen kötelező létrehozni gyermekbarát meghallgató szobákat és a rendőrség köteles minden 14. életévét be nem töltött gyermeket a gyermekbarát meghallgató szobában meghallgatni. Eddig négy ilyen szobát adtak át, kettőt Budapesten, egyet Veszprémben és egyet Szombathelyen. A gyermekek sérelmére elkövetett bűncselekmények egy jelentős része - különösen a szexuális bűncselekmények - felderítetlenek maradnak, mivel információhiány, vagy egyéb félelem miatt nem is jut az illetékes hatóságok tudomására. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium ezért kampányt indított „Te légy a hangja!”címmel, melyhez a www.merdmegtenni.eu holnap kapcsolódik.
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, a Belügyminisztérium és a Nemzeti Erőforrás Minisztérium 2011 őszén felállította a Gyermekbarát Igazságszolgáltatásért Munkacsoportot, mely elkészítette a gyermekbarát igazságszolgáltatás megvalósulásához kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslatot. Az államtitkár részletesen ismertette azokat a büntető anyagi, polgári és büntetőeljárási rendelkezéseket, amelyek garantálják a gyermekek magas szintű büntetőjogi védelmét, valamint azt, hogy a fiatalkorú elkövetők és gyermek tanúk jogainak az eljárás során folyamatosan biztosítottak legyenek, illetve, hogy a gyermek tanú polgári jogi eljárásokban képes legyen minél pontosabban kifejezni véleményét.
A büntető anyagi jog területén a tervezett módosítások folytán változnának az elévülési szabályok, eszerint bizonyos bűncselekmények - főként szexuális cselekmények - sértettjének a nagykorúvá válástól még öt évig lesz lehetősége az eljárás megindítására irányuló jognyilatkozatok megtételére. Ez azért fontos, mert a nagykorúság elérésével, a bántalmazó környezetből való kikerüléssel a sértettnek akkor is lesz lehetősége a feljelentésre, ha a bűncselekmény egyébként már elévült. A pénzbüntetés minimumának és maximumának fiatalkorúak tekintetében való leszállítása folytán könnyebben alkalmazható lesz ez a büntetési nem a fiatalkorúval szemben akár a szabadságvesztés alternatívájaként is.
Módosulnak továbbá az emberölésre és az öngyilkosságban közreműködésre vonatkozó szabályok is, emberölésben lesz bűnös az az elkövető, aki tizennégy év alatti személyt bír rá az öngyilkosságra, míg az öngyilkosságban való közreműködés esetében minősített esetként kerül szabályozásra a tizennyolc évnél fiatalabb sértett sérelmére elkövetés. A nemi erkölcs elleni bűncselekmények körében módosul az erőszakos közösülés, a szemérem elleni erőszak és a megrontás tényállása, a kiskorú veszélyeztetése tényállási elemei közé bekerül a kiskorú érzelmi fejlődésének veszélyeztetése is.
A büntető eljárásjog keretében a módosítás további garanciákat tartalmaz a fiatalkorú terhelt és kiskorú tanú meghallgatásával kapcsolatban.
A Polgár perrendtartásról szóló törvény (Pp.) is több ponton módosul, illetve kiegészül. Módosulnak a zárt tárgyalás elrendelésének feltételei valamint az illetékességi szabályok, a Pp. megfelelő szakaszaihoz bekerül a kiskorú meghallgatása, olyan garanciális szabályokkal kiegészítve, amelyek a kiskorú gyermek idézésétől egészen az eljárás befejezéséig a kiskorú érdekének érvényesítését és jogainak védelmét biztosítják. Így az idézésre vonatkozó szabályozás kibővül a gyermekekre vonatkozó speciális tájékoztatási kötelezettség előírásával. Ha a bíróság kiskorút hallgat meg, a meghallgatásának megfelelő légkörben, ennek a gyermek számára érthető módon kell megtörténnie, a figyelmeztetéseket és tájékoztatásokat a kiskorú korára, érettségére figyelemmel, számára érthető módon kell közölni.
Répássy Róbert hozzátette, hogy a Munkacsoport a következőkben a civil szervezetekkel történő egyeztetés eredményeként egyes hatósági eljárásokat megvizsgálva, a gyermekbarát eljárásokat megvalósítva újabb jogszabályi módosításra tesz javaslatot.
(KIM - Sajtóiroda)